SSB ile ASFAT arasında MEMATT anlaşması

Roketsan-ATMACA-Banner

SSB ile ASFAT arasında Jandarma için MEMATT Mayın Temizleme Aracı tedarikine ilişkin anlaşma imzalandı.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile ASFAT arasında Jandarma Genel Komutanlığı ihtiyacını karşılamak üzere 2 Adet Mayın Temizleme Teçhizatı (MEMATT) Tedariği Sözleşmesiimzalandı.​​​​

STM Banner

Proje kapsamında 2 adet MEMATT teslimatının Mayıs 2023 içerisinde tamamlanması planlanıyor.

Türkiye’nin mayın temizleme hususunda dışa bağımlılığını bitirmek, mayın sahaları emniyetli, etkili ve hızlı bir şekilde temizleyebilmek için Millî Savunma Bakanlığı Millî Mayın Faaliyet Merkezi (MAFAM) ihtiyaçlarına yönelik 2019 yılında ASFAT tarafından Mekanik Mayın Temizleme Teçhizatı MEMATT için tasarım faaliyetleri başlatılmış; askeri fabrikalar ve özel sektör iş birliğiyle bir yıldan kısa bir sürede tasarlanıp üretilmişti.

Türkiye’de mevcut olmayan kalifikasyon yeteneği de ASFAT ve MAFAM iş birliği ile  kazandırılmıştı. Son kullanıcısına teslim edilmeden ihracat başarısı yakalamış bir ürünü olan MEMATT’lardan yakın zamanda 6 adet Türkiye’ye teslim edilirken; 20 adet Azerbaycan’a, 2 adet Togo’ya ve 2 adet Burkina Faso’ya olmak üzere toplamda 3 farklı ülkeye ihracatı da gerçekleştirildi.

Azerbaycan MEMATT

Uluslararası muadillerine nispeten çok daha üstün özelliklere sahip MEMATT, en az 8 kg TNT’ye dayanıklı olacak şekilde tasarlan, anti-personel ve anti-tank mayınlarına karşı başarıyla test edildi. 5 kilometre uzaktan kumanda ile yönetilen MEMATTaraç üzerindeki kamera sayısı ile operatöre kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Aracın tozlu alanlarda operasyonuna duraksamadan devam etmesi için gerekli sızdırmazlık yetenekleri arttırılarak, kumanda boyutu kullanıcı dostu olacak şekilde yeniden boyutlandırıldı. Aracın konumu da dahil olmak üzere araç ile operasyonun yürütüldüğü sahadaki performansa ilişkin tüm verilere araç kumandasında operatör kullanım ve kontrolüne açık hale getirildi.

Halihazırda gerek yakın gerekse uzak coğrafyadaki ülkelerden taleplere ilişkin çalışmalar ASFAT tarafından yürütülmekte olup çok kısa süre içerisinde farklı ülkelere MEMATT ihracatının gerçekleştirilmesi planlanıyor. Bunun yanında uluslararası muadillerinde bulunmayan birtakım özelliklerin MEMATT’a entegrasyonu noktasında çalışmalar da ASFAT tarafından sürdürülüyor. Söz konusu çalışmaların nihayete ermesine müteakip MEMATT alanında rakiplerine nazaran kıyaslanmayacak üstün özelliklere sahip olacak ve insansız kara aracı ihracatı konusunda öncülüğünü sürdürecek.


Kaynak: ASFAT Basın Bülteni

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu