BMC POWER VURAN’ın milli motorunu yarın teslim ediyor

Roketsan-ATMACA-Banner

BMC POWER, milli imkanlarla geliştirilen TTZA Motoru yarın düzenlenecek tören ile BMC’ye teslim edilecek. TTZA Motoru, VURAN aracında kullanılacak.

BMC POWER Basın ve Medya Buluşması, bugün Sakarya’da gerçekleştirildi. Türk savunma sanayi basınına özel olarak  düzenlenen buluşmada, BMC Genel Müdürü Murat Yalçıntaş ve BMC POWER Genel Müdürü Mustafa Kaval ile diğer yetkililer, faaliyetler hakkında bilgi verdi.

STM Banner

SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; BMC POWER’in milli motor geliştirme serüveninin ilk adımı olan 400 beygirlik TTZA (Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç) Motoru’nda bir süre önce seri üretime geçildi. Seri üretim ve kabul testleri başarıyla tamamlanan yaklaşık 20 motor, yarın düzenlenecek tören ile BMC POWER tarafından BMC’ye teslim edilecek.

Motorlardan toplam 90 adet teslim edilecek. Bu kapsamda seri üretimi devam eden ilk 20 adet TTZA motorunun sevkiyatı 6 Şubat’ta tamamlanacak. Tüm motorların teslimatının Mayıs ayı sonuna kadar tamamlanması planlanıyor.

Sakarya’da düzenlenen törenin akabinde BMC’nin İzmir tesislerine sevk edilecek 400 beygirlik motorlar, BMC üretimi olan VURAN Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç (TTZA) platformlarında kullanılacak. Ayrıca tören kapsamında, 400 beygirlik motorun nihai adı da ilk kez açıklanacak.

KİRPİ ve VURAN’a Güç Verecek

BMC Genel Müdürü Murat Yalçıntaş tarafından yapılan açıklamaya göre; Savunma Sanayii Başkanlığı’nın önemli teşvikleriyle geliştirilen ve milli motorla teçhiz edilen VURAN araçları, Türk Silahlı Kuvvetleri ile Jandarma Genel Komutanlığı’na teslim edilecekler. Böylelikle Türkiye’nin, 20 ton sınıfı zırhlı araçlardaki yurt dışına yönelik motor bağımlığı sona ermiş olacak. Şanzıman olarak ile yabancı çözüm ile yola devam edilecek.

400 beygirlik TTZA motorunun geliştirme faaliyetlerine değinen BMC POWER Genel Müdürü Mustafa Kaval ise TTZA motorunun %75’ten fazla yerlilik oranına sahip olduğunu ve şu ana kadar 143.000 kilometre yol kat ettiğini açıkladı. Ayrıca söz konusu motor, bu yılın sonuna kadar KİRPİ-II Mayına ve Pusuya Karşı Dayanıklı (MRAP) Aracı’na da entegre edilecek.

18 Saatte 1 Motor

Öte yandan BMC POWER’ın Sakarya tesislerinin, yıllık 1000 adet motor üretim kapasitesi bulunuyor. VURAN veya KİRPİ-II MRAP Aracı’na güç verecek 1 adet 400bg TTZA motoru ise yaklaşık 18 adam/saatte üretiliyor. Ancak BMC POWER’ın halihazırda inşa faaliyetleri devam eden Ankara HAB tesisleri faaliyete geçtiğinde, şirketin üretim kapasitesi en az 2 katı oranında artmış olacak.

400bg TTZA Motoru; 8.4 litre motor hacmine ve 1600nm torka sahip.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu