FIRTINA Obüsü’ne güç verecek UTKU motorunun son durumu

Roketsan-ATMACA-Banner

BMC POWER tarafından geliştirilen UTKU Motoru, FIRTINA Obüsü’ne güç verecek. 1000 beygirlik motorda gelinen son aşama hakkında bilgi verildi.

Bugün Sakarya’da düzenlenen özel bir etkinlikte Türk savunma basınını misafir eden BMC üst yönetimi, BMC POWER’ın faaliyetleri hakkında önemli açıklamalarda bulundular. FIRTINA Obüsü’ne güç verecek UTKU Motoru ve Şanzımanı olgunlaşıyor.

STM Banner

SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; BMC POWER, FIRTINA Obüsü ve Yeni Nesil Hafif Zırhlı Araç (YNHZA) platformları için UTKU Güç Grubu’nu geliştirme faaliyetlerini sürdürüyor. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile imzalanan sözleşme kapsamında geliştirilen UTKU Güç Grubu, 1000 beygirlik V8 motor ile çapraz tahrikli transmisyondan oluşuyor.

Tasarım faaliyetleri tamamlanan ve ayrı ayrı test edilen motor ile transmisyonun, 2 ay içerisinde bir araya getirilerek ‘Güç Grubu’ olarak test edilmesi planlanıyor. Geliştirme faaliyetleri devam eden UTKU’nun, 2025 yılında FIRTINA Obüsleri’nde kullanılmaya başlanması ve böylelikle bu alanda halihazırda Türkiye’ye uygulanan ambargonun aşılması hedefleniyor.

Yaklaşık 3000 parçadan oluşan UTKU motorunun şu ana kadar yaklaşık 10 prototipi üretildi. Yüzlerce saat test edilen UTKU Motoru, FIRTINA Obüsü’ne ilaveten paletli tipteki çeşitli zırhlı platformlarda da kullanılacak.

UTKU Güç Grubu/BMC Power
UTKU Güç Grubu/BMC Power

Konuyla ilgili açıklama yapan BMC Genel Müdürü Murat Yalçıntaş, “İstanbul’da yaklaşık 300 kişilik ‘altın yakalı’ genç bir tasarım ekibimiz var. Arifiye’de Türkiye’nin en modern motor test merkezini yaptık. FIRTINA’larda birçok farklı yerlileştirme faaliyeti yürütüyoruz. 2025’ten sonra yerli güç grubuyla üretilecekler.” ifadelerini kullandı.

BMC POWER Genel Müdürü Mustafa Kaval ise “BMC POWER, 2017 yılında kurulmuş çok genç bir firma ancak bu gençliğin getirdiğini dinamikliğimiz var. 300’e yakın personelimiz var, 205’i ArGe Mühendisi. Vakıf firmalarıyla birlikte BMC POWER, Türkiye’deki en güçlü bilgisayar altyapısına sahip. 2800 Core Süper Bilgisayar’ı aktif olarak kullanıyoruz.” dedi.

V8 yapısındaki 1000 beygirlik UTKU Motoru’nun, 18.25 litre hacmi bulunuyor.

Öte yandan BMC POWER’ın ilk ürünü TTZA Motoru, yarın düzenlenecek törenle teslim ediliyor. TTZA Motoru ile ilgili bugün paylaştığımız habere ulaşmak için buraya tıklayınız.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu