Boeing F-15EX teslimatında hız kesmiyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Boeing firması, ABD Ordusu ile arasındaki sözleşme şartlarında yazan tarihten daha önce ABD Hava Kuvvetleri’ne ikinci bir F-15EX savaş uçağını teslim etti.

ABD merkezli havacılık devi Boeing, ABD Ordusu ile arasındaki sözleşme şartlarında yazan tarihten daha önce ABD Hava Kuvvetleri’ne ikinci bir F-15EX savaş uçağı teslim ettiğini duyurdu. Boeing ve ABD Hava Kuvvetleri arasındaki iş birliğinin sonucu olarak geliştirilen F-15EX; sınıfının en yüksek yük kapasitesine, menziline, hıza ve gelmiş dijital altyapıya sahip uçağıdır. F-15EX’lerin, F-15C’lerin yerini alması planlanıyor.

STM Banner

Şirketin Başkan Yardımcısı ve F-15 Program Yöneticisi Prat Kumar, “Sözleşmeyi aldıktan hemen sonra teslimata birkaç ay içinde geçmemiz, ABD Hava Kuvvetleri’nin uçuş testlerine erkenden başlangıç yapmasına olanak sağlıyor ve beklentileri aşma konusundaki kararlılığımızı gösteriyor.” ifadelerinde bulundu.

F-15EX Uçağının Yuvası: Eglin Hava Kuvvetleri Üssü

İkinci F-15EX, geçen ay teslim edilen ilk F-15EX ile testlere başlamak için Eglin Hava Kuvvetleri Üssü’ne gönderildi. ABD Hava Kuvvetleri, Temmuz 2020’de Boeing’e F-15C’nin yerini alması için 200 adetlik F-15EX üretim sözleşmesi vermişti.

F-15EX
Teslim Edilen İlk F-15EX

Boeing, dünyanın en büyük havacılık şirketlerinden biridir. Boeing; önde gelen ticari uçaklar, savunma, uzay ve güvenlik sistemleri ile küresel hizmet sağlayıcısı konumundadır.

ABD’nin en iyi ihracatçısı olan şirket, 150’den fazla ülkede müşterilerini desteklemektedir.

ÖNERİLEN İÇERİK: Roketsan MAM-T Mini Akıllı Mühimmat


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu