BORAN Hafif Çekili Obüs TSK Envanterine Giriyor

Roketsan-ATMACA-Banner

MKE tarafından geliştirilen BORAN 105mm Havadan Taşınabilir Hafif Çekili Obüs, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterine giriyor.

Milli Savunma Bakanlığı, 105 milimetre havadan taşınabilir hafif çekili obüs BORAN’ın ilk sevkiyatının gerçekleştiğini bildirdi. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, TSK’nın talepleri doğrultusunda Makine ve Kimya Endüstrisi (MKE) mühendislerince tasarlanan ve geliştirilen BORAN, uluslararası standartlardaki 24 testten başarıyla geçti.

STM Banner

BORAN Obüsü‘nün kalifikasyon faaliyetleri, geçtiğimiz yıl  Konya/Karapınar Atış Sahası’nda yapılan atışlarla başarıyla tamamlanmıştı. Obüse, ASELSAN tarafından geliştirilen bir milli atış kontrol sisteminin de entegrasyonu gerçekleştirildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, 100 adetten fazla BORAN Obüsü tedarik etmesi bekleniyor.

BORAN Obüsü

105 mm Havadan Taşınabilir Obüs, BORAN, MKE A.Ş. tarafından; tugay hedefi üzerinde baskı kurmak, TSK’nın iç güvenlik operasyonları, hava operasyonları ve komando tugaylarına destek vermek için tasarlanmıştır.

BORAN, uzun menzilli mühimmatlar ile 17 kilometreden fazla menzile, 6 atım/dakika atım hızına ve 105 milimetrelik namluya sahiptir. 5 personel ile kullanılan obüs, 1 dakikadan az bir sürede atış pozisyonu alabilmektedir. Atış kontrol sistemi ile birlikte toplam ağırlığı 1780 kilogram olan obüs, Sikorsky S-70 helikopterleri ve çeşitli hafif araçlarla taşınabilmektedir.

Obüs, 8 saat boyunca kesintisiz olarak her türlü atış görevini yerine getirebilmektedir. Atış Kontrol Sistemi, GPS ve panoramik dürbün gibi ekipmanlara sahiptir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu