BORAN Obüsü kalifikasyon testleri tamamlandı

Roketsan-ATMACA-Banner

BORAN 105mm Çekili Obüs Sistemi için ASELSAN tarafından geliştirilen Atış Kontrol Sistemi’nin kalifikasyon testleri, Karapınar’da yapılan atış testleri ile başarıyla tamamlandı.

Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) tarafından üretilen BORAN 105 mm Havadan Taşınabilir Hafif Çekili Obüs Sistemi için ASELSAN tarafından geliştirilen Obüs Atış Kontrol Sistemi kalifikasyon testleri, Konya/Karapınar Atış Sahası’nda yapılan atışlarla başarıyla tamamlandı.

STM Banner

BORAN Atış Kontrol Sistemi (AKS), helikopter ile havadan taşınabilen, kara yolu ile çekili olarak intikal
edebilen, hafif, yüksek ateş gücüne sahip 105 mm BORAN obüsünde kullanılmak üzere geliştirilmiş bir atış kontrol sistemidir. Obüsün atışa hazırlık, ateş idaresi ve atış kontrol işlemlerinin bilgisayar, ilk hız ölçme radarı ve ataletsel navigasyon sistemi ile gerçekleştirilmesini sağlayan bu entegre sistem, gündüz/gece görerek atış yapabilmeyi sağlayan elektro-optik ve lazer mesafe ölçer birimlerine de sahip bulunuyor. Sistem, obüsün komuta kontrol sistemlerine ve ateş destek unsurlarına sayısal entegrasyonunu da sağlıyor.

BORAN Havadan Taşınabilir Hafif Çekili Obüs

Makine Kimya Enstitüsü Kurumu (MKEK) tarafından geliştirilen BORAN; tugay hedefi üzerinde baskı kurmak, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin iç güvenlik operasyonları, hava operasyonları ve komando tugaylarına destek vermek için tasarlanmış, havadan taşınabilir hafif çekili bir obüs sistemidir.

BORAN, uzun menzilli mühimmatlar ile 17 kilometreyi aşan ve dakikada 6 atım yapabilen 105mm’lik bir namluya sahiptir. 5 personel ile kullanılan BORAN, 1 dakikadan az bir sürede pozisyon alabilmektedir.8 saat kesintisiz olarak her türlü atış görevini yerine getirebilen sistem; Atış Kontrol Sistemi, GPS, panoramik dürbün gibi ekipmanlara sahiptir.

Teknik Özellikler

Çap:105mm, 30 kalibre
Ağırlık:1710kg (Atış Kontrol Sistemi dahil)
Azami Menzil:17km
Yükseliş:-3+70°
Yana Dönüş:8° sağ ve 8° sol
Operasyon Sıcaklığı:-32 °C + 44 °C
Atım Hızı:6 atım / dakika
Görev Süresi:8 saat+
Taşınabilirlik:S-70 Sikorsky, CH-47F Chinook, AS-532 COUGAR, Mi-17 vb.

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu