Bosna Hersek Ordusunun Zırhlılarına Türk Savunma Sanayii Eli

Roketsan-ATMACA-Banner

Bosna Hersek Savunma Bakanlığı ile Türkiye’de savunma sanayi alanında faaliyet gösteren ASFAT arasında, bakanlığa ait tank ve zırhlı araçların bakımı ve yedek parça tedarikine ilişkin anlaşma imzalandı.

Anlaşma, Bosna Hersek Savunma Bakanı Sifet Podzic ile ASFAT Genel Müdürü Esad Akgün tarafından imzalanırken, törene Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Sadık Babür Girgin ve Büyükelçilik Askeri Ataşesi Albay Mustafa Sıtkı Tatar da katıldı.

STM Banner

Büyükelçi Girgin burada yaptığı açıklamada, her zaman Bosna Hersek Silahlı Kuvvetlerinin yardımına hazır olduklarını ifade etti.

Podzic ise ülkesi ile Türkiye arasındaki başarılı işbirliğinin önemine işaret ederek, “Destekleri için Türkiye’ye teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

ASFAT ile helikopter bakımı alanında halihazırda işbirliği yaptıklarını kaydeden Podzic, bu anlaşma kapsamında, tank ve zırhlı araçların bakımının da çözüme kavuşacağını aktardı.

Konuyla ilgili ASFAT tarafından yapılan açıklamada, “Dost ve kardeş ülke Bosna Hersek envanterinde bulunan M113 Zırhlı Personel Taşıyıcı (ZPT) ve M60A3 Tanklarına lojistik destek sağlanması amacıyla Bosna Hersek Savunma Bakanlığı ve ASFAT arasında sözleşme imzalandı. Sözleşme kapsamında ASFAT ana yükleniciliğinde Silahlı Kuvvetlerimize M113 ZPT/ZMA ve M60 Tankları için uzun yıllardır bakım onarım hizmeti sunan 2. Ana Bakım Fabrika Müdürlüğümüzün kabiliyetleri ile M113 ZPT ve M60A3 Tanklarına yedek parça desteği ve yerinde bakım onarım hizmeti sağlanacak. Aynı zamanda Bosna Hersek Savunma Bakanlığı Personeline işbaşı eğitimleri verilecek.” ifadelerine yer verildi.

İLGİLİ İÇERİK: Roketsan’dan BARBAROS Kıyı Savunma Sistemi Geliyor


Kaynak: AA

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu