Türk Sürü İDA’ları Sahaya Çıktı

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk savunma sanayii tarafından geliştirilen Albatros-S Sürü İnsansız Deniz Aracı (İDA) Ailesi, sahaya indi. Albatros-S’lerden oluşan 8’li Sürü İDA’nın gösterimi yapıldı.

Konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir tarafından yapılan açıklamada, “Yüksek otonomi özellikli sürü insansız deniz araçları geliştirmeye ve İDA ailemizi genişletmeye devam ediyoruz!

STM Banner

Projenin 3.aşamasında 8’li sürü mimarisini hayata geçirdik. Albatros-S İDA Sürüsü farklı görevler icra ediyor, alt görev paylaşımı yapıyor, alt sürülere bölünüyor. Arama-kurtarma, geniş alan tarama-tespit, refakat, şüpheli araçlara angajman ve insanlı sistemlerin kullanılmasının riskli olduğu hallerde görev yapabilecek şekilde temel yetenekler geliştirildi. Hedefimiz İDA’larda da İHA’lardaki gibi öncü olmak. Devamı gelecek..” ifadelerine yer verildi.

Daha önce de Ağustos 2021’de Albatros-S İDA’lar tarafından 4’lü Sürü Teknoloji Gösterimi; Haziran 2022’de ise Albatros-S ve MİR İDA’lardan Heterojen Sürü İDA Gösterimi gerçekleştirilmişti.

İLGİLİ İÇERİK: Mavi Vatan’ın Muhafızı ULAQ SİDA’ya Yeni Yetenekler


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu