Boston Dynamics robot köpek Spot’u satışa çıkardı

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD merkezli dev robotik şirketi Boston Dynamics, yoğun araştırma ve geliştirme (ArGe) faaliyetleri sonucunda ürettiği robot köpek Spot’u, satışa çıkardı.

Mobil robotik alanında dünya lideri olan Boston Dynamics; geçtiğimiz günlerde, merdivenleri tırmanan ve engebeli araziyi kolaylıkla aşan çevik robot Spot’un satışlarını başlattı. Bu lansman satışı, işletmelerin ilk kez bir Boston Dynamics robotu satın alabileceği ve Boston Dynamics’in ilk çevrimiçi satış teklifini temsil ediyor.

STM Banner

Edinilen bilgiye göre robot köpek Spot’un lansman satışı fiyatı ise 74.500 ABD Doları yani yaklaşık 510 bin Türk Lirası. Spot, şu anda yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde satışa sunuldu.

Robot Spot

Spot, diğer robotların gidemediği yerlere gitmek ve çok sayıda görevi yerine getirmek için tasarlandı. Robot, verimliliği artırmak ve işyerindeki güvenlik risklerini büyük ölçüde azaltmak için çeşitli kullanım durumları için yeniden yapılandırılabiliyor.

Spot, daha önce yalnızca Boston Dynamics’in bir programı kapsamında kısa vadeli kiralama için uygundu. Bu program kapsamında 150’den fazla Spot robot, yerli ve yabancı işletmeler ve araştırma tesisleri tarafından başarıyla kullanıldı. Early Benopters; inşaat ilerlemesini belgelemek, uzak veya tehlikeli ortamları izlemek ve durumsal farkındalık sağlamak için Spot robotları kullandı. Spot robotlar, elektrik üretim tesisleri, hizmet dışı bırakılmış nükleer tesisler, fabrika zeminleri, şantiyeler ve araştırma laboratuvarları dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda kullanıldı. Spot, sahnede dans etmek ve tema parklarında performans sergilemek gibi yaratıcı endüstrilere yönelik projeleri keşfetmek için de kullanıldı.

Programın çıktıları ise şu şekilde oldu:

  • Quebec merkezli inşaat firması Pomerleau’nun 500.000 metrekarelik bina projesinde haftada yaklaşık 5.000 görüntünün yakalanmasını otomatikleştirerek haftada yaklaşık 20 saat çalışma tasarrufu.
  • Hensel Phelps’in Denver Uluslararası Havaalanı’nın ana terminal inşaatında veri toplama verimliliğini ve güvenliğini artırmak ve proje gecikmeleri riskini azaltmak için lazer taramaların ve 360 ​​derecelik görüntülerin yakalanmasını otomatikleştirmek.
  • AkerBP’nin enerji üretim tesisleri için potansiyel olarak tehlikeli görevlerde insan riskini azaltmak için bilgisayar görüşü tabanlı anormallik algılama yazılımından yararlanma.
  • NASA Jet Propulsion Lab Ekibi CoSTAR’ın entegre özerklik, algılama ve iletişim araçlarıyla zorlu, yer altı arazisinde otonom gezinme, sonuçta en son DARPA Yeraltı Mücadelesi Yarışması olan Urban Circuit’i kazanan bir uygulama.

Boston Dynamics’in başkanı ve kurucusu Marc Raibert, “Boston Dynamics’te, gelişmiş mobilite, el becerisi ve zekaya sahip robotlar yaratmak ve geliştirmek için onlarca yıl harcadık çünkü çevik robotların çok çeşitli gerçek dünya sorunlarını çözebileceğine inanıyoruz. Spot’un gelişmiş yazılımı ve yüksek performanslı mekanik tasarımının birleşimi, robotun zor veya tehlikeli insan işini gerçekleştirmesini sağlıyor. Artık Spot’u, geleneksel otomasyonun başarılı olmadığı ortamlarda ve görevlerde insan güvenliğini artırmak için kullanabilirsiniz.” dedi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu