Brett McGurk’ten Türkiye’ye yönelik S-400 açıklaması

Roketsan-ATMACA-Banner

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın eski DAEŞ ile mücadele özel temsilcisi Brett McGurk, Türk Hava Kuvvetleri tarafından bugün Ankara’da yapılan S-400 Triumf Hava Savunma Füze Sistemi testlerine ilişkin bir açıklamada bulundu. Brett McGurk tarafından yapılan açıklamada, “Erdoğan’ın Beyaz Saray’daki Trump’ı ziyaretinden on gün sonra, Türkiye’nin yeni Rus S400 füze sistemini test etmek için NATO uçakları uçtu. Utanç verici.” ifadelerine yer verildi.

Bush, Obama ve son olarak Trump döneminde görev yapan McGurk, terör örgütü PKK/YPG ile olan yakın ilişkileri sebebiyle eleştirilerin odak noktası olmuştu. Aralık 2018 tarihinde görevinden istifa eden McGurk, sürekli olarak gerçekleştirdiği Türkiye’ye karşı açıklamalarıyla dikkat çekiyor.

STM Banner

Ankara-S-400-testi

Ankara’da S-400 testi

Ankara Valiliği tarafından geçtiğimiz gün yapılan açıklamada, “Savunma Sanayi Başkanlığı koordinesinde yürütülen bazı projeler kapsamında 25 Kasım 2019 Pazartesi ve 26 Kasım 2019 Salı günü Ankara semalarında, Valiliğimizin bilgisi dâhilinde Hava Kuvvetlerimize ait F-16 uçakları ve diğer hava araçları tarafından alçak ve yüksek irtifada test uçuşları yapılacaktır. Herhangi bir tedirginliğe yol açmaması bakımından kamuoyunun bilgisine sunulur” ifadelerine yer verilmişti.

Bugün başlayan test faaliyetlerinin, Türkiye tarafından Rusya Federasyonu’ndan tedarik edilen S-400 Triumf Hava Savunma Füze Sistemiyle ilgili olduğu anlaşıldı. Türkiye’ye teslim edilen ilk S-400 filosu (2 batarya), Ankara / Mürted Hava Meydan Komutanlığı’nda bulunan 1’inci S-400 Filo Komutanlığı (ZAFER Filo) emrine alınmıştı. Bu kapsamda ZAFER Filo envanterinde bulunan S-400 Sistemine ait radar birimleri ile Ankara semalarındaki Türk F-16 savaş uçakları, gün boyunca test faaliyetleri icra ettiler. Söz konusu radarların “91N6E Big Bird” isimli S-400 Arama Radarı ile “96L6E Cheese Board” isimli S-400 Erken Uyarı Radarı olduğu bilinirken, faaliyetin radarlar ile Türk Hava Kuvvetleri envanterinde yer alan savaş uçaklarının etkileşime geçmesi amacıyla gerçekleştirildiği tahmin ediliyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

2 Yorum

  1. Koray bey çok güzel özetlemiş. Utanmıyorlar , parası ile alıp montajını yaptığımız uçağımızın uçuşuna bile müdahale etmeye kalkışıyorlar. Kendi savunma sistem ve araçlarımızı en kısa sürede kendimiz imal etmek zorundayız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu