Brezilya Atlantico LHD modernizasyonunu tamamladı

Roketsan-ATMACA-Banner

Brezilya, Brezilya Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan Atlantico Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi (LHD)’nin modernizasyon faaliyetlerini tamamladı.

Edinilen bilgiye göre; modernizasyon öncesinde ‘Çok Maksatlı Helikopter Taşıyıcı’ olarak isimlendirilen Atlantico gemisi, modernizasyon sonrasında Brezilya Donanması tarafından alınan karar ile ‘Çok Maksatlı Uçak Taşıyıcı’ olarak adlandırılmaya başlanıldı. Gerçekleştirile modernizasyon ile Atlantico gemisinin uçuş güvertesinde, insansız hava araçlarının ve Tiltrotor hava araçlarının konuşlanabilmesi için birtakım modifikasyonlar gerçekleştirildi.

STM Banner

PHM Atlantico Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi, 111 milyon ABD Doları bedel ile 19 Şubat 2018 tarihinde İngiltere’den satın alınmıştı. 21 bin 578 ton deplasmanı ve 203.43 metre uzunluğu bulunan gemi, 18 adet tam donanımlı helikopter taşıma kapasitesine sahip.

TCG ANADOLU

TCG ANADOLU ve İnsansız Hava Araçları

Azami oranda yerli imkanlarla SEDEF Tersanesi tarafından üretilen ve 2021 yılı içerisinde Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmesi planlanan TCG ANADOLU Amfibi Hücum Gemisi (LHD)’nin de İHA operasyonu icra etmesi için çalışmalar yürütülüyor.

Konuyla ilgili olarak T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR tarafından Eylül 2020’de yapılan açıklamada, “ANADOLU gemisi ilk tasarım olarak, üzerinden helikopter kalkıp inebilecek bir platform olarak düşünüldü ve öyle tasarlandı. Daha sonra belki F-35B olabilir mi diye bazı görüşler vardı ama F-35 ile ilgili malum durumlardan ötürü onu şu an için bir kenara koyuyoruz. Bu platformda, helikopterlerin yanında havada vurucu güç olarak ne koyabiliriz diye düşündüğümüzde; aslında çok değil dedik ve şimdiden Selçuk Bayraktar ve ekibi ile bunu konuştuk, onlar şu anda bu konuyu çalışıyorlar. Geminin güvertesinde ne tür değişiklikler yapılabilir, ne tür katapult sistemleri veya yakalama sistemleri konulabilir, İHA’lar nasıl inip kalkabilir konuları çalışılıyor.” ifadelerine yer verilmişti..

Ekim 2020’de ise SavunmaSanayiST.com’a özel açıklamalarda bulunan Başkan DEMİR, “Zaten deniz platformlardan kalkıp/inecek SİHA ve İHA’lar konusu, gündemimizde. Türkiye’nin denizden kalkan bir hava gücü olacaksa, şu anda Dünya’da bu kabiliyetlere haiz uçakların sayısı malum, o uçakların kullanabileceği gemilerin modelleri de malum. O açıdan bizim ANADOLU gemisi ve benzeri gemilerde kullanılmak üzere özel tasarlanmış ve özel kabiliyetler kazandırılmış SİHA’larımız olacak.” açıklamalarında bulunmuştu.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu