Brezilya ilk Gripen-E’yi teslim aldı

Roketsan-ATMACA-Banner

İsveç merkezli SAAB firması, Brezilya Hava Kuvvetleri için üretmiş olduğu ilk JAS-39 Gripen-E savaş uçağını, geçtiğimiz gün İsveç’in Linkoping şehrinde düzenlenen törenle teslim etti.

SAAB, Brezilya ile 2014 yılında; ilgili sistemler, destek ve ekipman da dahil olmak üzere Brezilya Hava Kuvvetleri için 36 Gripen E / F’nin geliştirilmesi ve üretilmesine ilişkin yaklaşık 4 milyar dolar bedelinde bir anlaşma imzalamıştı. SAAB, yaklaşık on yıl boyunca uygulanacak kapsamlı bir teknoloji programı ile Brezilya yerel havacılık endüstrisinin gelişimini içeren Brezilya Gripen programını, ulusal ortakları aracılığıyla sürdürüyor. Bu kapsamda Brezilyalı teknisyen ve mühendislerin de katılımlarıyla üretilen ilk Gripen-E savaş uçağı, 10 Eylül 2019 tarihinde Brezilya Hava Kuvvetlerine teslim edildi.

STM Banner

İsveç’teki üretim faaliyetlerine Brezilya ekibinin katılımı, SAAB tarafından Brezilya’ya kazandırılacak teknoloji transferinin bir parçasıdır ve üretim faaliyetlerinin Brezilya’da yürütülmesi için gerekli pratik bilgileri sağlamayı amaçlamaktadır. 2021’den başlayarak, 15 uçağın komple montajı Brezilya’da başlayacak. İki kişilik Gripen F’nin geliştirilmesi, Brezilya’nın Gavião Peixoto kentindeki Gripen Tasarım ve Geliştirme Ağı’ndaki kapsamlı çalışmalarla halihazırda ilerlemektedir. Gripen F teslimatlarının 2023’te başlaması bekleniyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu