Brezilya’dan Ukrayna’ya Guarani 6×6 satışına ret

Roketsan-ATMACA-Banner

Brezilya, Ukrayna’ya Guarani 6×6 Zırhlı Ambulans satışını reddetti. Ukrayna’nın, 450 adet Guarani 6×6 Zırhlı Ambulans siparişi verdiği iddia ediliyordu.

Info Defensa’nın haberine göre; Brezilya Dışişleri Bakanlığı Stratejik İşler, Savunma ve Silahsızlanma Departmanı, Ukrayna’nın 450 adetlik Guarani 6×6 Zırhlı Ambulans satın alma talebine karşı olduğunu belirtti.

STM Banner

27 Nisan 2023 tarihinde Ukrayna Savunma Bakanlığı, Brezilya Hükümeti’nden bir diplomatik belge aracılığıyla  VBTE AMB diye bilinen zırhlı ambulans konfigürasyonunda, 450 adet Guarani 6×6 zırhlı araç üretmesini talep etti. Ancak bu tedarik, Brezilya hükümeti tarafından Dışişleri Bakanlığı kanalıyla reddedildi.

Tedarik edilecek zırhlı araçlar, sivil halkın tahliyesi ve yaralıların ön hatlardan arkadaki hastanelere nakli için kullanılacakları için turuncu ve sarı, yani yüksek görünürlük renklerine boyanacaktı. Bahsi geçen diplomatik belgede araçların satın alma maliyetinin, Ukrayna’nın müttefikleri tarafından karşılanacağı belirtiliyor ve zırhlı araçların muharebe görevlerinde değil sadece insani amaçlarla kullanılacağına dair güvence veriliyordu.

Guarani 6x6

Öte yandan Ukrayna, Şubat 2022’de Rusya’nın taarruzuyla başlayan savaştan bu yana birçok ülkeden zırhlı araç tedarik etti. Bu araçların bir kısmı Ukrayna Ordusu’na hibe edilirken, bir kısmı da ya Ukrayna tarafından ya da Ukrayna için oluşturulan çeşitli fonlar aracılığıyla satın alındı.

Türk şirketler alternatif olabilir mi?

Halihazırda Ukrayna’nın kullandığı zırhlı araçlar içerisinde, Türk şirketlerinden Otokar tarafından üretilen COBRA-II ile BMC tarafından üretilen KİRPİ de bulunuyor. COBRA-II ve KİRPİ araçları, Ukrayna Ordusu tarafından muharebe görevlerinde kullanılıyorlar. Öte yandan hem COBRA-II’nin hem de KİRPİ’nin zırhlı ambulans konfigürasyonları da bulunuyor. Hatta bu konfigürasyonlar, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından da aktif olarak kullanılıyor.

Guarani 6×6 tedarik edemeyen Ukrayna’nın, Türk şirketlerine yönelmesi de güçlü bir ihtimal olarak görülüyor. Öte yandan Guarani 6×6’nın, Iveco tarafından üretildiği biliniyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu