ABD’den bir ülkeye daha F-35A için yeşil ışık

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Dışişleri Bakanlığı, Çek Cumhuriyeti’ne F-35 Lightning II savaş uçağı satışını onayladı. Çekya, 24 adet F-35 savaş uçağı için 5.6 milyar dolar ödeyecek.

Lockheed Martin tarafından geliştirilen 5’inci nesil savaş uçağı F-35 Lightning II’yi tercih eden ülke sayısı artıyor. Son olarak ABD, Çek Cumhuriyeti’nin F-35 talebini onayladı. Çekya’nın 5.6 milyar dolar değerindeki talebi; 24 adet F-35A Lightning II savaş uçağını, 1’i yedek olmak üzere 25 adet Pratt & Whitney F135-PW-100 Turbofan Motorunu ve 70 adet AIM-120C-8 AMRAAM Hava Hava Füzesini kapsıyor.

STM Banner

Ayrıca; GBU-53/B Small Diameter Bombs – Increment II (SDB-II) StormBreaker Hava-Yer Mühimmatı ve 50 adet AIM-9X Block II/II+ Tactical Sidewinder Hava Hava Füzesi başta olmak üzere birçok ilave mühimmat ile sensör de satış kapsamında Çekya’ya teslim edilecek. 5 milyar 620 milyon dolar değerindeki satışın ana yüklenicisi ise Lockheed Martin şirketi.

Konuyla ilgili olarak ABD Dışişleri’nden yapılan açıklamada, “Önerilen bu satış, Avrupa’da siyasi istikrar ve ekonomik ilerleme için bir güç olan Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) Müttefikinin güvenliğini artırmaya yardımcı olarak Amerika Birleşik Devletleri’nin dış politika ve ulusal güvenlik hedeflerini destekleyecektir.” ifadelerine yer verildi.

AIM-120C8-F-35

F-35 Projesinin Son Durumu

Yaklaşık 20 ülkenin tercih ettiği F-35 savaş uçağından, şu ana kadar çeşitli konfigürasyonlarda 890 adetten fazla teslim edildi. 634 bin uçuş saatini geride bırakan F-35 uçağından, Avrupa’daki altı ülkede yaklaşık 120 adet bulunuyor. Avrupa ülkelerinin çok büyük bir çoğunluğu, F-35’in konvansiyonel iniş/kalkış modeli olan F-35A’yı tedarik ediyor.

İLGİLİ İÇERİK: Pentagon’dan kritik F-35 kararı: Tedarik askıya alınıyor


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu