Bulgaristan, Türkiye ve Romanya’dan Karadeniz’de operasyon

Roketsan-ATMACA-Banner

Bulgaristan, Türkiye ve Romanya, Karadeniz’de ortak operasyona hazırlanıyor. Operasyonun konusu, başıboş deniz mayınlarının aranması olacak.

Bulgaristan Savunma Bakanı Todor Tagarev, Bulgaristan, Türkiye ve Romanya’nın yakın zamanda Karadeniz’de mayın arama operasyonu düzenleyeceğini söyledi.

STM Banner

Bakan Tagarev, başkent Sofya’da düzenlenen “Ukrayna’da Barışın Kazanılması” konulu uluslararası konferansın bir konuşma yaptı.

Tagarev, Karadeniz’de komşu olan Bulgaristan, Türkiye ve Romanya’nın mayın arama çalışmalarında eşgüdümlü hareket ettiklerini bildirdi.

“Yakın zamanda Bulgaristan, Türkiye ve Romanya, Karadeniz’de ortak mayın arama operasyonu başlatacak” diyen Tagarev, “Operasyon başlamadan önce çok ufak bazı detayların somutlaştırılması gerekiyor. Bu operasyon ülkelerimizin karasularındaki güvenliği artıracak.” ifadelerini kullandı.

Türk-Deniz-Kuvvetleri

Tagarev, mayın temizleme çalışmalarına Ukraynalı güçlerin katılımının öngörülmediğini de kaydetti.​​​​​​​

 “En büyük tehdit Rusya’dır”

Rusya-Ukrayna savaşına da değinen Tagarev, “Bulgaristan’ın milli güvenliği için en büyük tehdit Rusya’dır.” dedi.

Tagarev, Rusya’nın saldırgan bir ülke olduğunu, 2008’de Gürcistan’a saldırdığını, 2014’de Kırım’ı ilhak ettiğini ve 2022’de de Ukrayna’ya savaş açtığını söyledi.

Rusya’nın Karadeniz’de de istikrarı bozduğunu ileri süren Tagarev, “Rusya, bizim Münhasır Ekonomik Bölgemizde tatbikatlar düzenleyerek, Karadeniz’de serbest trafiği zedeliyor.” diye konuştu.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu