Japonya’dan Carl-Gustaf silah sistemi tedariki

Roketsan-ATMACA-Banner

Japonya, İsveç’ten Carl-Gustaf Silah Sistemi tedarik ediyor. İlk etapta 300’ün üzerinde Carl-Gustaf Geri Tepmesiz Tüfek, Japonya’ya teslim edilecek.

Japonya, Japon Öz Savunma Kuvvetleri için İsveçli Saab şirketinden 300’ün üzerinde Carl-Gustaf Geri Tepmesiz Tüfek sipariş etti. Anlaşma, Tokyo’nun 1979’dan bu yana zırhlı araçlara karşı ve gece keşif görevlerinde kullanılan çok rollü silah sistemi yeteneklerinin temelini oluşturan Carl-Gustaf envanterini daha da arttıracak.

STM Banner

Teslimatı 2025 yılında yapılması Carl-Gustaf, Type 20 5.56×45mm piyade tüfeği ve FN Herstal Mk3 hafif makineli tüfeği de içeren Japonya Öz Savunma Kuvvetleri piyade silahlarına eklenecek.

Anlaşma, Japonya’nın öz savunma gücünde modernizasyona gittiği ve yetersiz personel sayısından muzdarip olmasına rağmen yeteneklerini geliştirmek için yaptığı harcamaları iki katına çıkardığı bir dönemde gerçekleşti.

Halihazırda Japon Öz Savunma Kuvvetleri envanterinde tanksavar silahı olarak; Type-96, Type-79, Type-87, Type 01 ve 84mm’lik Carl-Gustaf silah sistemleri bulunuyor.

Carl-Gustaf M4 Geri Tepmesiz Tüfek

carl gustaf M4

Carl-Gustaf M4, omuzdan fırlatılan bir çok rollü silah sistemi ailesinin en son sürümüdür. 2014 yılında gerçekleştirilen lansmanından bu yana Saab, Carl-Gustaf M4 için on dört farklı ülke ile sözleşme imzalamıştır. Azami bir kilometre menzili bulunan Carl-Gustaf M4, 84 milimetrelik çapa sahiptir. Tüfek; zırh delici, çok amaçlı, anti-personel ve destek amaçlı en az 10 adet mühimmat çeşidine sahiptir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu