Bulgaristan’ın savunma harcamalarına F-16 etkisi

Roketsan-ATMACA-Banner

Bulgaristan tarafından Amerika Birleşik Devletleri’ne sipariş edilen 8 adet F-16 Blok 70 savaş uçağı, GSYH’deki savunma harcamalarının payını oldukça arttırdı.

Edinilen bilgiye göre Bulgaristan, 2020 yılında Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH)’sının %1.93’ünü savunma harcamaları için tahsis etti. Bu doğrultuda, ülke nüfusuna göre kişi başına savunma harcaması 150 dolar olarak gerçekleşti. GSYH’nin %1.93’üne tekabül eden savunma harcamalarının ise %56’sı subay, astsubay ve diğer askerlerin maaşları için, %18’i bakım ve eğitim faaliyetleri için, %19.4’ü savunma tedariki ve araştırma faaliyetleri için ve %6.9’u ise altyapı için harcandı.

STM Banner

2020 yılı için GSYH’nin %1.93’üne tekabül eden savunma harcamaları, 2019 yılında ise oldukça fazla bir artış göstererek GSYH’nin %3.6’sına ulaştı. Edinilen bilgiye göre; bu durumunun en temel etkeni, Bulgaristan tarafından ABD’ye sipariş edilen 8 adet F-16 Fighting Falcon Blok 70 savaş uçağı için gerçekleştirilen ödemeler oldu.

Envanterindeki MiG-29 gibi Sovyet/Rus uyruklu savaş uçaklarını NATO uyumlu uçaklar ile değiştirmek isteyen Bulgaristan, ABD’li Lockheed Martin firmasından 1.26 milyar dolar değerinde 8 adet F-16 Blok 70 savaş uçağı tedarik etmeye karar vermişti.

Lockheed Martin F-16 Blok 70, birçok yapısal yükseltmeyi içeren en gelişmiş F-16 konfigürasyonudur. AESA radarı, otomatik GCAS, hassas GPS gibi gelişmiş yeteneklere sahip olan F-16V, yüksek durumsal farkındalığa sahiptir. Türk Hava Kuvvetleri; Blok 30, Blok 40, Blok 50 ve Blok 50+ konfigürasyonlarında 240 adete yakın F-16 jetine sahiptir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Anladığım kadarı ile eski Sovyet sisteminden Nato sistemine geçmek kolay değil.
    Elbet bunun tersi de geçerli. Su57 çok hoş görünüyor ama bize lazım değil. Merak ediyorum, acaba bu Avrupa Topluluğunun en fakir ülkesi bu silahları kime karşı kullanmayı düşünüyor ? Bir tehdit senaryosu olmazsa asker nasıl motive edilebilir ?
    Biz burada hangi konumdayız acaba bunların gözünde ? Jivkov zamanında yapılan iğrençlikler nasıl unutulabilir ? Acaba bunların hayalınde hala İstanbul’u alıp Çargrad yapmak, güneyden Ege’ye çıkmak hayalleri var mıdır, bir gizli ajanda olarak ? Kimbilir ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu