Bulut Altı İHA BAHA Sahaya İndi

Roketsan-ATMACA-Banner

HAVELSAN tarafından geliştirilen Dikey İniş-Kalkışlı Bulut Altı İnsansız Hava Aracı (İHA) BAHA, ilk saha testini başarıyla gerçekleştirdi. BAHA, güvenlik güçleriyle koordineli olarak gelişimine devam ediyor.

Otonom platform geliştirme çalışmalarını hızla sürdüren HAVELSAN, İnsansız Kara Aracı (İKA) platformlarının ardından Bulut Altı İHA BAHA’nın da ilk saha testlerini başarıyla gerçekleştirdi. BAHA İHA, güvenlik güçlerinin de eşliğinde sınır bölgesinde birtakım testlere tabi tutuldu. Yerli aviyonikleri ile yer kontrol merkezinden 10 kilometre uzaklıktan kontrol edilen BAHA, 7.500 feet yükseklikte uçuş gerçekleştirdi.

STM Banner

Otonom iniş ve kalkış gerçekleştiren BAHA, testler kapsamında görüntü istihbaratı (IMINT) amacıyla yer kontrol istasyonuna görüntü aktarımı yaptı ve elektronik harbe de karşı koydu. Nihai hedefi sürü algoritması geliştirmek olan HAVELSAN, 2022 yılından itibaren bu amaçla testlere başlamayı planlıyor. Şirket, ‘dijital birlik’ konsepti kapsamında testlerde İKA platformlarını da kullanacak.

BAHA İHA, 30 kilogram ağırlığa ve 5 kilogram faydalı yük kapasitesine sahip.

ÖNERİLEN İÇERİK: HAVELSAN’dan Katar’a Üst Düzey Ziyaret


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu