BURAK Sınıfı Korvetler modernize ediliyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Uzun yıllardır Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan BURAK sınıfı korvetler, yeni silah sistemleri ve sensörler ile modernize ediliyorlar.

2000’li yılların başından itibaren Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan BURAK Sınıfı Korvetler, modern muharebe sahasının ihtiyaçlarına binaen modernize ediliyorlar. Bu kapsamda oeroguz tarafından fotoğraflanan TCG BEYKOZ (F-503) Korveti’nin mevcut 100 milimetrelik baş topunun, OTO Melera 76 milimetrelik baş topu ile değiştirildiği ve gemiye ASELSAN üretimi MAR-D 3 Boyutlu Arama Radarı ile AKR-D Atış Kontrol Radarı entegre edildiği görüldü.

STM Banner

Öte yandan bir başka BURAK Sınıfı Korvet olan TCG BARTIN (F-504), geçtiğimiz yıl Roketsan üretimi L-UMTAS Anti-Tank Güdümlü Füze (ATGM) ile donatılmış ve icra edilen atış testlerinde ALBATROS-K Süratli Suüstü Hedef İnsansız Sistemi’ni tam isabetle vurmuştu. 76mm Baş Topu, MAR-D 3D Arama Radarı, AKR-D Atış Kontrol Radarı ve L-UMTAS ATGM entegrasyonuyla başlayan modernizasyon faaliyetlerine, diğer yerli sistemlerin de entegre edilmesi ve böylelikle BURAK Sınıfı Korvetler’in muharebe yeteneklerinin arttırılması hedefleniyor.

Ayrıca bu modernizasyon paketinde bulunan bazı sistemler, BARBAROS Sınıfı Fırakteyn’lerin Yarım Ömür Modernizasyonu (YÖM) Projesi’nde de kullanılacaklar. BURAK Sınıfı Korvetler, yerli imkanlarla üretilen MİLGEM ADA Sınıfı Korvetler envantere dahil edilmeden önce Türk Donanması’nın tek Korvet sınıfıydı.

burak sınıfı korvet LUMTAS
BURAK Sınıfı Korvet’in L-UMTAS Atışı Sonucu Vurulan ALBATROS

BURAK Sınıfı Korvetler

Halihazırda Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde altı adet BURAK Sınıfı Korvet bulunuyor. Bunlar; TCG BOZCAADA (F-500), TCG BODRUM (F-501), TCG BANDIRMA (F-502), TCG BEYKOZ (F-503), TCG BARTIN (F-504) ve TCG BAFRA (F-505)’dır. İlk olarak Fransız Donanması’na hizmet eden ve 2000’li yılların başından itibaren Türk Donanması’na katılan BURAK Sınıfı Korvetler, 41 ila 43 yaşındalar. Korvetler; 80.52 metre boya, 10.2 metre genişliğe, 3.42 metre drafta, 1325 ton tam yük deplasmana, 23 knots seyir hızına ve 85 kişilik mürettebat kapasitesine sahiptirler.

Önerilen İçerik:

Barbaros Sınıfı Fırkateyn Yarı Ömür Modernizasyonu Projesi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Burak sınıfına yenileme yapılırken elbet iyi düşünülmüştür. Modern bir donanmanın isterlerini karşılamayacağını ben bile biliyorum. Hele L-UMTAS’ın eklenmesini hiç anlamadım. Çözüm bir an önce İstanbul sınıfını envantere katmak. Belki de ayrıca ADA sınıfını uzatıp VLS eklemek. Bir daha bedava verseler elalemin demode elden düşme gemilerini almamak. Eskici miyiz biz ? Başka şeylere
    kaynak bulunuyor, bunların en iyisini biz yapacağız,yapıyoruz.Kaynak önce bu konulara !!!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu