C Grubu Patlayıcıları ve C4

Roketsan-ATMACA-Banner

Patlayıcı Madde Uzmanı / SavunmaSanayiST.com – Plastik patlayıcı, diğer patlayıcılara göre kolaylıkla şekil verilebilmesi ve daha geniş bir ısı aralığında kullanılabilmesi ile avantajlı olan bir patlayıcı türüdür. İkinci Dünya Savaşı sonrası geliştirilen C Grubu Plastik Patlayıcılar, ağırlıklı olarak RDX içermektedirler.

C Grubu Patlayıcıları, RDX ile bir yumuşatıcının karışımından oluşmaktadır. C-2 Terkibi, RDX’in pamuğu ve içinde tetril ihtiva etmeyen bir patlayıcı yumuşatıcıdan; C-3 Terkibi ise RDX, barut pamuğu (nitrocotton) ve RDXin yerine tetril ihtiva eden bir yumuşatıcının karışımdır. Macuna benzer plastik bir maddedir.

STM Banner

C ve C-2 Terkipleri beyaz, C-3 terkibi ise sarı-kahverengi arası bir renktedir. İnfilak hızı ise yaklaşık 8,000 m/sn civarındadır.

C-4 Terkibi patlayıcılar ise temelde RDX ile değişen miktarlarda yumuşatıcı, yağ, parafin ve polizobiütilen’den karışımından oluşmaktadır. Macuna benzeyen plastik bir kitledir. Kirli beyazdan acik kahve rengine kadar değişen renklerdedir. RDX, C-4’ün toplam ağırlığının %91’ini oluşturmaktadır. C4, 1960’larda geliştirilmiştir. C, C-2 ve C-3 isimlerindeki plastik patlayıcı ailesinin bir üyesidir. Gri renkli, kokusuz ve katı hâldedir. Sabun kalıbı gibi bir görüntüde olup, bulaşmaz. Patlaması için bir fünyeye ihtiyacı vardır. İnfilak Hızı 8200 m\s civarındadır. C4’ün en büyük avantajı, istenen herhangi bir şekle kolayca kalıplanabilmesidir.

C-4

C4; binalardaki, köprülerdeki, ekipmanlardaki veya makinelerdeki boşluklara, çatlaklara, deliklere ve boşluklara bastırılabilmektedir. Aynı şekilde askeri mühendisler tarafından kullanılan tipteki boş şekilli şarj kutularına da kolaylıkla yerleştirilebilmektedir. C4 çok kararlıdır ve çoğu fiziksel şoka karşı duyarsızdır. C4, bir ateşli silahla veya sert bir yüzeye düşürülerek patlatılamaz. Ateşe verildiğinde veya mikrodalga radyasyonuna maruz kaldığında patlamaz. Patlama, ancak aşırı ısı ve şok dalgasının birleşimiyle başlatılabilir. Örneğin, içine yerleştirilen bir fünyenin ateşlenmesi gibi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Arada bir de olsa böyle yazılarınız çok olumlu. Haberleriniz zaten gayet iyi, hem dışarıda olup bitenler ve hem de bizim o konunun neresinde olduğumuz…
    Aferin,teşekkürler ! İyi,iyi çok iyi şimdilik !! Viya böyle !!!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu