ÇAKIR Füzesi envantere girmeden ihraç edildi

Roketsan-ATMACA-Banner

Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci, ÇAKIR Seyir Füzesi’nin ihracatına yönelik olarak bir ülkeyle sözleşme imzalandığını açıkladı.

Milli imkanlarla Roketsan tarafından geliştirilen ÇAKIR Seyir Füzesi’nin ilk test atışı, Mayıs 2023’te gerçekleştirilmişti. Roketsan’ın düzenlediği Basın Buluşması Etkinliği’nde açıklamalarda bulunan Murat İkinci, ÇAKIR’ın ihracatına yönelik sözleşme imzalandığını açıkladı.

STM Banner

İkinci, ÇAKIR’ın ihracatına yönelik sözleşmenin, füzenin ilk atışı dahi gerçekleştirilmeden imzalandığına vurgu yaptı.

ÇAKIR Seyir Füzesi

Roketsan tarafından geliştirilen ÇAKIR Füze Ailesi’nin lansmanı, 31 Mart 2022 tarihinde gerçekleştirildi. Toplamda 3 ayrı grupta 8 farklı füzeyi içeren 150+ kilometre menzilli ÇAKIR Füze Ailesi ile birçok güvenlik biriminin ihtiyacı, eşzamanlı olarak karşılanabilecek.

ÇAKIR-LAAD
ÇAKIR

Modüler bir mimaride geliştirilen ÇAKIR Füze Ailesi; Gemisavar Füze (IIR, RF, Hibrit), Elektronik Harp FüzesiSeyir Füzesi (IIR, RF, Hibrit) ve Sürü Sensörlü Seyir Füzesi olmak üzere dört ana grupta geliştiriliyor. Böylelikle Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Milli İstihbarat Teşkilatı gibi kurumların ihtiyaçlarının giderilmesi amaçlanıyor.

150+ kilometre menzile sahip ÇAKIR Füzesi, 275 kilogramlık ağırlığıyla öne çıkıyor. Menziline göre oldukça hafif sayılabilecek ağırlığı sayesinde ÇAKIR Füzesi, faydalı yük kapasitesi oldukça kısıtlı olan hava platformlarında dahi çoklu bir şekilde taşınabiliyor.

Yaklaşık 70 kilogram ağırlığında bir ‘Yüksek Patlayıcılı Yarı Delici Parçacık Etkili Termobarik’ harp başlığına sahip olan ÇAKIR Füzesi, zırhlı veya zırhsız bütün hedeflere karşı etili olabiliyor.

ÇAKIR-FÜZESİ-Platformlar

Kara, deniz veyahut helikopter gibi düşük irtifalarda görev yapan hava platformlarından kullanılması durumunda menzil dezavantajının giderilmesi amacıyla ÇAKIR Füzesi, katı yakıtlı bir fırlatma motoru (booster) ile teçhiz edilebiliyor. Bu durumda füzenin ağırlığı, 330 kilograma çıkıyor.

Super Sea-Skimming özelliği sayesinde satha oldukça yakın uçuş gerçekleştirebilecek ÇAKIR Füzesi, düşman unsurları tarafından da oldukça zor tespit edilecek.

ÖNERİLEN İÇERİK: Roketsan Çakır Seyir Füzesi ve Özellikleri


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu