Roketsan’ın Yeni Pençeleri: UMTAS-GM-Blok 1 ve Blok 2

Roketsan-ATMACA-Banner

UMTAS-GM Blok-1 ve UMTAS-GM Blok-2 Füzeleri, Roketsan tarafından kara ve deniz hedeflerini uzun menzilden vurmak amacıyla geliştiriliyor.

Roketsan tanksavar ürün ailesini yeni ürünler ile genişletmeye devam ediyor. İnovatif bir ürün olarak fark yaratacak Uzun Menzilli Tanksavar Füze Sistemi UMTAS-GM Blok-1, Kızılötesi Görüntüleyici Arayıcı (IIR) ve Yarı Aktif Lazer (YAL) başlık konfigürasyonları ile geliştiriliyor. UMTAS-GM Blok-1 IIR ve YAL konfigürasyonları ilk kez Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı IDEF’23’te sergileniyor.

STM Banner

UMTAS-GM Blok-1

Roketsan’ın UMTAS-GM Blok-1 ürününde iki farklı arayıcı başlık tipi bulunuyor. Kızılötesi Görüntüleyici Arayıcı (IIR) ve Yarı Aktif Lazer Arayıcı Başlık (YAL) entegreli kullanılabilen sistem, kara araçlarından atıldığında 1 ila 16 kilometre, helikopterlerden atıldığında ise 1 ila 20+ kilometre menzile ulaşabiliyor.

UMTAS

0.3-0.7 Mach uçuş hızına ulaşabilen ve gece/gündüz atılabilme özelliğine sahip olan UMTAS-GM Blok-1’e Tandem Anti Tank, Yüksek İnfilaklı Parçacık Etkili, Termobarik harp başlıkları takılabiliyor. Sistem sahip olduğu harp başlığı tipine göre; ana muharebe tankı, zırhlı personel taşıyıcı, kamyon, arazi aracı, hafif korugan, siper, bina, alçak irtifada uçan helikopterlere karşı kullanılabiliyor.

Sahip olduğu süzülme kabiliyetini kullanarak güvenlik güçlerine sütre gerisinden atış kabiliyeti sunan UMTAS-GM Blok-1 bu sayede düşman unsurların atış menziline girmeden emniyetli mesafelerden hedef imha edilebiliyor. Kızılötesi görüntüleyici arayacı başlık konfigürasyonu sahip olduğu çift yönlü RF veribağı sayesinde atış boyunca kullanıcının UMTAS-GM’yi yönlendirmesine imkan tanırken, yarı aktif lazer arayıcı başlık konfigürasyonu otonom ve harici işaretleme kabiliyetleri dâhilinde kullanılabilmektedir.

Roketsan mühendislerinin üzerinde çalıştığı projede UMTAS-GM Blok-1 YAL’ın 2024 yılının ilk çeyreğinde, UMTAS-GM Blok-1 IIR’ın ise 2024 yılı son çeyreğinde envantere girmesi hedefleniyor.

UMTAS-GM Blok-1 IIR ve YAL Teknik Özellikleri
Uzunluk1.72 m
Çap160 mm
Ağırlık41.3 kg (Füze), 25 kg (Kanister)
Menzil1-16 km (Kara Araçları), 1-20+ km (Döner Kanat)
Uçuş Hızı0.3-0.7 Mach
Harp Başlıkları·       Tandem Anti Tank

·       Yüksek İnfilaklı Parçacık Etkili

·       Termobarik

Güdüm·       Kızılötesi Görüntüleyici Arayıcı (IIR)

·       Yarı Aktif Lazer Arayıcı Başlık (YAL)

VeribağıÇift Yönlü RF Veribağı (IIR)
SeyrüseferAtaletsel Navigasyon
Lançer Konfigürasyonuİkili
PaltformMIL-STD-1760’a uyumlu hava, kara ve deniz platformları

UMTAS-GM-Blok-2

UMTAS ATGM
UMTAS ATGM

Roketsan’ın yenilikçi ürünlerinden biri olan UMTAS-GM-Blok-2; kara araçlarından atıldığında 1 ila 32+ kilometre, helikopterlerden atıldığında ise 1 ila 50+ kilometre menzile ulaşabiliyor. Gece/gündüz atılabilme özelliğine sahip olan UMTAS-GM-Blok-2, sahip olduğu harp başlığı tipine göre; ana muharebe tankı, zırhlı personel taşıyıcı, kamyon, arazi aracı, hafif korugan, siper, bina, alçak irtifada uçan helikopterlere karşı kullanılabiliyor.

UMTAS-GM-Blok-2 itki kapasitesi ve süzülme kabiliyetini kullanarak sütre gerisinden atış imkânı da sunuyor. Bu sayede düşman unsurların atış menziline girmeden emniyetli mesafelerden hedef imha edilebiliyor. UMTAS-GM-Blok-2 üzerinde bulunacak Hibrit Arayıcı Başlık ile de kullanıcıya gece ve gündüz farklı dalga boylarında yüksek çözünürlüklü harp alanı görüntüsü sunabilecek.

Tasarım aşamasında bulunan projede sistemin 2025 yılı itibarıyla testlerinin başlaması ve envantere kazandırılması hedefleniyor.

UMTAS-GM-Blok-2’nin Teknik Özellikleri
Uzunluk~2 m
Çap~180 mm
Ağırlık~60 kg füze, <40 kg kanister
Menzil1-32+ km (Kara Araçları), 1-50+ km (Döner Kanat)
Uçuş Hızı0.3-0.85 Mach
Harp BaşlıklarıTandem Anti Tank

Yüksek İnfilaklı Parçaçık Etkili

Termobarik

GüdümCCD/IIR Hibrit Arayıcı Başlık
Lançer Konfigürasyonuİkili
PaltformMIL-STD-1760’a uyumlu hava, kara ve deniz platformları

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu