Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan kritik S-400, Patriot ve EUROSAM açıklamaları

Roketsan-ATMACA-Banner

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu; S-400, Patriot ve EUROSAM hava savunma sistemleri ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Çavuşoğlu, birçok konuya açıklık getirdi.

TRT HABER’e konuk olan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu; S-400 ile ilgili Rus personelin ülkeden ayrılması, ABD ile Türkiye arasında Patriot görüşmeleri ve EUROSAM’a yönelik önemli açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, S-400’ün iade edilmesinin söz konusu olmadığını bir kez daha vurguladı.

STM Banner

ABD ve S-400

Bakan Çavuşoğlu tarafından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “ABD’nin bir kere şunu kabullenmesi lazım; Türkiye Cumhuriyeti, bir savunma sistemini istediği ülkeden alabilir. Rusya’dan aldı, başka bir ülken de alabilirdi. Bir kere satın aldı, bu bitmiş. Ürün gelmiş. Testler yapıldı, yapılıyor. Bundan sonra Türkiye’nin, kendi hava savunma sistemini yani istediğimiz menzilde ve teknoloji ile üretmeye başladığı güne kadar bizim ihtiyacımız var mı? Var. Bizim bundan sonraki satın alacağımız ürünler hakkında, bizimle iş birliği yapması ve garanti vermesi lazım. Kongre’den garanti var mı? Yok.

Biz her zaman ne diyorduk? Bu (S-400), yüzde yüz bizim kontrolümüzde olacak. Yani bizim mühendislerimiz ve bizim askerlerimiz kontrol edecek. Bunun için de zaten eğitim çalışması var. Yani biz burada Rusları geri gönderdik veyahut Rusları da rencide edecek bir tabir kullanmadık. Böyle bir şey yok. Satın aldık; gelecekler, kuracaklar, kurulum olacak, sistem oturacak ve ondan sonra tamamen Türklerin kontrolünde olacak. Herhangi bir Rus mühendis ve kullanım aşamasında herhangi bir Rus askeri, Türkiye’de bulunmayacak.

S-400

Yani ileride teknik bir problem çıkar, gelir-gider o ayrı bir konu. Hatta kendi kontrolümüzde olabilmesi için ellerindeki ürünü değil, bizim kontrolümüzde olacak şekilde yeni ürün üretmesini de biz talep ettik. Anlaşmamızda bu var. Sonuçta, burada Batı medyası bu olayı çarpıttı ‘geri gönderiyor, Rus askerleri dönüyor’ şeklinde. Böyle bir tabir kullanmadık biz.

ABD’den Patriot Tedariki

Açıkça Cumhurbaşkanımız söyledi; siz de (ABD) teklif verin, biz sizden de alalım. S-400’den Patriot ne kadar iyi, bunu teknik insanlar söyler. İddialı makaleler de var. Ama bir taraftan da fiyatına baktığımız zaman, Patriot’un çok daha pahalı olduğunu görüyoruz. Ona rağmen biz, müttefiklerimizden almayı tercih ederiz dedik. Amerika’dan da alabiliriz. Ama bizim de şartlarımızı karşılaması gerekiyor. Bir tarafın dayatması ile bu iş çözülmez, bu iş çözülmez ise sürekli gündemimizde olmaya devam eder.

Raytheon, Patriot Hava Savunma Sistemi, Bahreyn Patriot, Patriot

O nedenle teknik olarak da çözüm önerimize yanaşmayacakları için o zaman siyasi olarak arkadaşlarımız bir araya gelsin ve bu konuda nasıl bir uzlaşıya varırız, daha geniş bir vizyonla ilişkilerimizi farklı alanlarda nasıl geliştireceğimize odaklansın.

EUROSAM SAMP/T

Bundan birkaç söne önce Macron, bizi arayarak bir SAMP/T hava savunma sistemini Türkiye’ye göndereceklerini söyledi. Fakat daha sonra ilişkilerimizde biraz gerginlik oldu, bizim Barış Pınarı Harekatı’mızdan sonra gerginlik oldu ve bu kararından vazgeçtiler. Ama geçen gün Dışişleri Bakanı Le Drian bunları da konuştuk. Bizim EUROSAM ile de bir niyet mektubumuz var, bir ön mutabakatımız var. Oradan da hava savunma sisteminin alınması ve ortak üretimiyle ilgili. EUROSAM biliyorsunuz Fransa ve İtalya ortaklığı.

eurosam-min

Biz de Türkiye olarak EUROSAM ile satın alma ve ortak üretim konusunda bir niyet mektubu imzalamıştık geçmişte. Bunu da canlandırabiliriz. İlla Patriot olması şart değil. ABD Patriot konusunda garanti vermiyor ise diğer müttefiklerimizden de pekala hava savunma sistemi alabiliriz.”

ÖNERİLEN İÇERİK: savunmasanayist.com/eurosam-programinda-definition-study-asamasi-tamamlandi/


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu