Çek Cumhuriyeti T-72M4CZ tanklarını modernize ediyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Çek Cumhuriyeti Savunma Bakanlığı, yeni nesil tank alım programını iptal etmeye karar verdi. Karar doğrultusunda Çek ordusunda halihazırda hizmette olan 30 adet T-72M4CZ tankı, modernize edilecek.

Çek Cumhuriyeti, 2017 yılında AB savunma fonunu kullanarak T-72M4CZ tanklarını değiştirmeyi planlamıştı. İhaleye Almanya’dan Leopard 2, İsrail’den ise Sabra tankları katılmıştı. Yeni nesil ana muharebe tankı tedarik programını iptal eden Çek Cumhuriyeti, 27 adet T-72M4CZ ana muharebe tankına, 3 adet T-72M4CZ komuta aracına ve 3 adet VT-72M4CZ tankına modernizasyon uygulayacak. Modernizasyon kapsamında tanklara yeni atış sistemleri entegre edilecek.

STM Banner

Çek Cumhuriyeti Savunma Bakanlığı, tanklarının modernizasyonunun 2023-2025 yılları arasında tamamlanacağını ve hizmet ömürlerinin 2035 yılına kadar uzatılacağını belirtti.

T-72M4CZ

T-72M4CZ, T-72A’nın ihraç versiyonu olan T-72M tankının Çek Cumhuriyeti tarafından özel bir modernizasyona tabii tutulmuş halidir. T-72M4CZ hali hazırda İtalyan TURMS-T ateş kontrol sistemi, DYNA-72 reaktif zırh ile donatılmıştır. Tankta 1000 hp gücünde CV-12 motor kullanmıştır. Tankın maksimum hızı 61 km / s’dir. Muharebe yarıçapı ise 430 km’dir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Bu ülke de Hollanda Belçika gibi. Bu tankları neden alırlar ? Neden yenilerler ? Kime karşı ? Ne işlerine yarayabilecek ? Acizane tavsiyem : buraya harcayacakları kaynakları ya kuş yemine yatırsınlar ya da direkt
    bana versinler, onlara bu paraları nasıl deve yapabileceğimi göstereyim. Hiç olmazsa bir işe yaramış olur !!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu