Çekya, İsrail’den SPYDER Hava Savunma Sistemi Tedarik Ediyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Çek Savunma Bakanı Lubomír Metnar, Çek Ordusu Hava Kuvvetleri için İsrail devlet teşebbüsü Rafael üretimi karadan havaya savunma füze sistemi SPYDER HSFS satın aldıklarını açıkladı.

Alım, Çek Cumhuriyeti ile İsrail hükümeti arasında hükümetten hükümete (G2G) yöntemi ile gerçekleştirildi.

STM Banner

Defence News’ten edinilen bilgiye göre imzalanan satın alım anlaşması kapsamında Çekya Savunma Bakanlığı 2026 yılına kadar dört adet SPYDER Hava Savunma Füze Sistemi (HSFS) tedarik edecek. Ordunun gereksinimlerine binaen alımı yapılan SPYDER sisteminin tedariki için ise toplam 13,69 milyar Çek korunası (627 milyon dolar) değerinde ödeme yapılacak.

Savunma Bakanı Lubomír Metnar anlaşmaya ilişkin şunları kaydetti:

İsrail hükümetinin, ordumuzu 21. yüzyıl yeteneklerine taşıyacak son teknoloji ürünü bir savunma sistemini bizimle paylaşma konusundaki istekliliğini takdir ediyorum. Sonunda, 1970’lerden kalma ve günümüzün hava savunma gereksinimlerini karşılamayan Sovyet KUB’lerine (2K12 KUB NATO rapor adı: SA-6  Gainful) olan bağımlılığımızdan kurtulacağız.”

Çekya, İsrail'den SPYDER HSS Satın Alıyor
Çekya, İsrail’den SPYDER HSS Satın Alıyor

Çek savunma sanayii endüstrisi sistem tedarikine ve hizmete doğrudan dahil olacak. Bakanlık, yerli sanayinin sözleşmedeki payının en az %30 olması talebinde bulunuyor. Bu oran, Çek şirketlerinin kendilerini geliştirmeleri için yeni fırsatlar elde etmelerinin yanı sıra kullanım süresince sistemlerin bakımlarını yapabilecek altyapıya sahip olmalarını da sağlayacak. Rafael’in sözleşmedeki ana partnerleri ise Çek şirketleri olan RETIA ve Çek devlet teşebbüsü Askeri Teknik Enstitüsü.

Çek ordusunun yeni kara hava savunma sistemini 20 yıl, hatta daha uzun bir süre kullanması planlanıyor.

Çek ordusu şehirleri, nükleer santralleri, havaalanlarını, sanayi merkezlerini ve diğer önemli tesisleri korumak amacıyla alımı yapılacak olan hava savunma füze sistemi için karar aşamasında yedi farklı şirketten dokuz sistem inceledikten sonra Rafael’in SPYDER sistemini ordunun ihtiyaçlarına en uygun ve verimli seçenek olarak gördüğü için tercih etti.

Savunma Bakanlığı, Kasım 2020’de yeni bir modern uçaksavar füze sistemi edinme olasılığı konusunda İsrail hükümeti ile müzakerelere başlamıştı.

Rafael SPYDER HSFS

İsrail merkezli RAFAEL şirketi tarafından geliştirilen SPYDER, birden fazla önleyici füze seçeneğine sahip kısa ve orta menzilli mobil hava savunma füze sistemidir. Uçak, helikopter ve insansız hava araçları gibi hava unsurlarına hızlıca ateşleme kabiliyetine sahip olduğu hassas güdümlü mühimmatları ile tepki verir. Tüm SPYDER sistemleri, doygunluk saldırılarıyla başa çıkmak için çoklu hedef etkileşim yeteneğine sahiptir.

SPYDER; PYTHON-5 Çift Dalga Bantlı IIR Güdümlü Füze, I-DERBY Aktif Radar Güdümlü Görüş Ötesi Menzilli (BVR) Füze ve I-DERBY ER Uzun Menzilli Füze önleyici seçeneklerine sahiptir. Farklı konfigürasyonları olan sistemin önleme menzili ise 40 ila 80 kilometre aralığındadır.

Açık mimari tasarıma sahip olan SPYDER, radar gibi harici bileşenlerin entegrasyonuna imkan tanıyarak seçilen yerel endüstri ile işbirliğin olmasını sağlar.

Fırlatma Öncesi Hedefe Kilitlenme (LOBL) ve Fırlatma Sonrası Hedefe Kilitlenme (LOAL) yeteneklerine sahip sistem, 360 derece angajman gerçekleştirebilmektedir.

Sistemin mevcut kullanıcıları arasında Etiyopya, Gürcistan, Hindistan, Peru, Filipinler, Singapur, Vietnam ve Azerbaycan yer alıyor. Etiyopya’nın sistemi gerçekten satın alıp almadığı ise henüz teyit edilmiş değil.

ÖNERİLEN İÇERİK: Suudi Arabistan, Iron Dome İçin İsrail İle Görüşüyor


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu