Suudi Arabistan, Iron Dome İçin İsrail’le Görüşüyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Breaking Defense’in aktardığı habere göre ABD’nin Suudi Arabistan’da bulunan THAAD ve Patriot bataryalarını geri çekme kararı almasının ardından Riyad yönetimi, İsrail yapımı Barak ve Iron Dome tipi hava savunma füzeleri tedarik etmeyi planlıyor.

Suudi Arabistanlı yetkililer, kısa menzilli roket ve güdümsüz bombalara karşı Rafael tarafından üretilen İron Dome/ Demir Kubbe sistemini tedarik almayı planlıyor. Husilerin elinde bulunan seyir füzelerini engellemek için ise IAI tarafından üretilen Barak ER füzelerini almayı düşünüyor.

STM Banner

Washington’un İznine Bağlı

İsrail Savunma Kaynakları, eğer Washington yönetimi izin verirse, Suudi Arabistan’a bu satışın yapılabileceğini söyledi. Aynı kaynaklar Suudi Arabistan yönetiminin birkaç yıldır İsrail yapımı hava ve füze savunma sistemleriyle ilgilendiğini, düşük seviyeli görüşmelerin başladığını fakat, ABD’nin THAAD ve Patriot sistemlerini geri çekmesinin ardından görüşmelerin hızlandığını belirtti.

İsrail üretimi Demir Kubbe (Iron Dome) sistemi Hamas roketlerine karşılık verirken
İsrail üretimi Demir Kubbe (Iron Dome) sistemi Hamas roketlerine karşılık verirken

İsrail Ulusal Güvenlik Konseyi eski direktörü ve İsrail Savunma Kuvvetleri Planlama Dairesi eski başkanı General Giora Elland “Washington’un bu İsrail sistemlerinin dost Körfez ülkelerine satışına itiraz etmeyeceğini” ifade etti. İsrail Füze Savunma Teşkilatı başkanı Moshe Patel, Defense News ile Kasım ayında yaptığı bir röportajda, bu olasılık hakkında şunları söyledi: “Aynı düşmanlara sahip olduğumuz için, belki bazı ortak çıkarlarımız olacak. BAE ve Bahreyn gibi ülkelerle gelecekte savunma ortaklığımızı genişletme potansiyeli olduğunu düşünüyorum. Bunun elbette gelecekte olabileceğini düşünüyorum. Daha fazla askeri ortaklık olacak. Ama yine, yarın hemen olabilecek bir şey değil bu. Adım adım işlenmesi gereken bir şey.”

Husi güçleri son haftalarda hem Yemen’de hem de Suudi Arabistan sınırları içinde Suudi hedeflerine yönelik saldırılarını, potansiyel olarak Demir Kubbe/Barak ikilisi tarafından engellenebilecek İHA ve füze saldırılarını artırdı. Bu durum Suudi Arabistan’ın tedarikte aceleci davranmasının ise ana sebebi olarak gözüküyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: ABD Ordusu Iron Dome Sistemi Almaktan Vazgeçti


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Breaking Defense

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu