CENK Balistik Füzesi ilk kez görüntülendi

Roketsan-ATMACA-Banner

CENK Balistik Füzesi ilk kez görüntülendi. Roketsan tarafından geliştirilen CENK Füzesi, Türkiye’nin ilk orta menzilli balistik füzesi (MRBM) olacak.

Son dönemde balistik füze alanında önemli çalışmalar gerçekleştiren Roketsan, kısa süre önce 550++ kilometre menzilli TAYFUN Balistik Füzesi’ni tanıtmıştı. TAYFUN Kısa Menzilli Balistik Füze (SRBM)’nin ardından Roketsan, çok daha yüksek teknolojiye ve menzil sahip CENK Füzesi’ni geliştiriyor.

STM Banner

Türkiye’nin ilk Orta Menzilli Balistik Füze (MRBM)’si olacak CENK’in, 1000+ kilometre menzile sahip olması bekleniyor. Motor ve yakıt gibi kritik alt sistemleri dahi Roketsan tarafından özgün olarak geliştirilen CENK Balistik Füzesi’nin ilk test atışının, kısa süre içerisinde gerçekleştirileceği tahmin ediliyor.

SavunmaSanayiST.com’un değerlendirmelerine göre; CENK Füzesi, yüksek manevra kabiliyeti için uç kısmında kanardlar bulunduruyor. Öte yandan füzenin yine kontrol kanatlarına da sahip olacağı değerlendiriliyor. CENK’in bünyesinde barındırdığı teknolojiler ile dünyanın en gelişmiş ‘Orta Menzilli Balistik Füze’lerinden birisi olacağı üzerinde duruluyor.

Balistik Füze Nedir?

Balistik füzeler; bir veya birden fazla kimyasal, biyolojik, nükleer ve/veya konvansiyonel (yüksek patlayıcılı) harp başlığı taşıyabilen ve bu başlıkları istenildiği takdirde farklı hedeflere de yöneltebilen füze sistemleridir. Harp başlığı, motor, yakıt tankı, güdüm, kanatçıklar vb. birçok sistemlerden oluşan balistik füzelerden, hedef bölgeye genellikle sadece harp başlıkları ulaşır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu