TAYFUN Balistik Füzesi’nin atış görüntüleri paylaşıldı

Roketsan-ATMACA-Banner

TAYFUN Balistik Füzesi atış görüntüleri, resmi olarak ilk kez paylaşıldı. TAYFUN Füzesi, halihazırda Türkiye’nin en uzun menzilli füzesi olarak biliniyor.

Roketsan ve Savunma Sanayii Başkanlığı, Roketsan tarafından geliştirilen TAYFUN Kısa Menzilli Balistik Füzesi (SRBM)’nin atış görüntülerini ilk kez paylaşıldı. 500+ kilometre menzilli TAYFUN Füzesi‘nin ilk atışı, 18 Ekim 2022 tarihinde Rize’den gerçekleştirilmişti.

STM Banner

TAYFUN Balistik Füzesi

Genellikle 300 kilometreye kadar olan balistik füzeler ‘Taktik Balistik Füze (TBM)’; 300-1000 kilometre arasında menzile sahip balistik füzeler ise ‘Kısa Menzilli Balistik Füze (SRBM)’ olarak tanımlanıyor. TAYFUN, Türkiye’nin ilk Kısa Menzilli Balistik Füze’si oldu.

Böylelikle 1990’lı yıllardan beri Taktik Balistik Füze kabiliyetine sahip olduğu bilinen Türk Silahlı Kuvvetleri, ilk kez bu alanda bir üst sınıfa çıkmış oldu.

Test atışları devam eden TAYFUN Füzesi, Türkiye’nin şu ana kadarki en uzun menzilli füze sistemi oldu. Birkaç atışlı testinin daha gerçekleştirileceği tahmin edilen TAYFUN Füzesi’nin, kısa süre içerisinde envantere alınması bekleniyor. TAYFUN ile Türk Silahlı Kuvvetleri, önemli bir caydırıcılık kapasitesine ulaşmış olacak.

Füzenin temel hedefleri ise stratejik düşman tesisleri olacak. TAYFUN Füzesi’nin motor, yakıt ve güdüm gibi birçok kritik temel bileşeni de Roketsan tarafından geliştirildi.

Balistik Füze Nedir?

Balistik füzeler; bir veya birden fazla kimyasal, biyolojik, nükleer ve/veya konvansiyonel (yüksek patlayıcılı) harp başlığı taşıyabilen ve bu başlıkları istenildiği takdirde farklı hedeflere de yöneltebilen füze sistemleridir. Harp başlığı, motor, yakıt tankı, güdüm, kanatçıklar vb. birçok sistemlerden oluşan balistik füzelerden, hedef bölgeye genellikle sadece harp başlıkları ulaşır.

Roketsan ve Balistik Füze

Türk Silahlı Kuvvetleri için Roketsan, menzilleri 40 ila 280 kilometre arasında değişen pek çok taktik balistik füze geliştirdi. TRG-122, TRG-230, TRG-300, J600T YILDIRIM ve BORA, Roketsan’ın şu ana kadar geliştirdiği taktik balistik füzelerden en önemlileri.

TRLG-230 Özellikleri

Milli imkanlarla geliştirilen TRLG-230 füzesinin azami menzili 60 kilometrenin üzerinde ve lazer arayıcı başlığıyla hedeflerini çok hassas bir şekilde vurma olanağına sahip. TRLG-230, lazer arayıcı başlığı sayesinde sahadaki diğer platformlar tarafından belirlenen hedefleri de vurabilmekte. Roketsan tarafından paylaşılan bir atış videosunda; Bayraktar TB2 SİHA tarafından işaretlenen bir hedefin, TRLG-230 ile vurduğu görülmüştü.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu