Challenger 3 için BAE Systems’e 770 milyon Avro

Roketsan-ATMACA-Banner

Rheinmetall, İngiltere’nin Ana Muharebe Tankı Challenger 2 filosunu modernize edecek.

İngiliz Savunma Bakanlığı, İngiliz Ordusu’nun Ana Muharebe Tankı filosunu modernize etmek için Düsseldorf merkezli Rheinmetall teknoloji grubu ile yaklaşık 770 milyon avro değerinde bir sözleşme imzaladı. Toplamda 148 adet Challenger 2 Ana Muharebe Tankı, dijital sistem mimarisi de dahil olmak üzere tamamen yeni bir kule yapısı ve Rheinmetall’ın 120 mm yivsiz namlusu ile birlikte modernize edilecek.

STM Banner

İngiliz Ordusu’nun Challenger 2 Ömür Uzatma Projesi (LEP)’nin bir parçası olan bu modernizasyon programı, Challenger 2 tankını Challenger 3’e dönüştürmeyi ve bu sayede on yıllar boyunca hizmette tutulmayı planlanmakta.

Program, 2021-2027 aralığında gerçekleştirilecek. Çalışmalarının çoğu, Birleşik Krallık’a bağlı Telford’daki Rheinmetall BAE Systems Land (RBSL) fabrikasında yapılacak. 2019 yılında kurulan ve Rheinmetall Landsysteme GmbH’nin %55 hissesinin bulunduğu RBSL; bir Rheinmetall ve BAE Systems ortak girişimdir.

Challenger 3

Rheinmetall’ın yeni nesil 120 mm’lik L55A1 yivsiz topu, modernize edilmiş Challenger’ı NATO tank teknolojisinde ön sıralara taşıyacak. Challenger 3; ağ destekli ve yüksek beka kabiliyetine sahip, dijital bir tank olacak. Mevcut ve gelecekteki Rheinmetall 120 mm kinetik enerjili mühimmatlarını ve programlanabilir çok amaçlı mühimmatı ateşleyebilecek. Atış kontrol teknolojisi ve sensörlerle de donatıldığında, gelişmiş isabet gücü sayesinde aracın harp etkinliği önemli ölçüde artacak ve son derece hassas ateş gücüne sahip olacak.

Ayrıca tank, yeni fiziksel ve elektronik mimarisi sayesinde önümüzdeki yıllar içinde önemli derecede gelişme potansiyeli sahip olacaktır.

ÖNERİLEN İÇERİK: Tayvan F-16’ları ilk kez AIM-120 AMRAAM ateşledi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com


 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu