Çin ile Tayvan arasında Su-30 gerilimi

Roketsan-ATMACA-Banner

Çin Halk Kurtuluş Ordusu Hava Kuvvetleri (PLAAF)’ne ait Sukhoi Su-30 tipi savaş uçakları, Tayvan hava sahasını üst üste ihlal ettiler.

Edinilen bilgiye göre; Çin savaş uçakları, üst üste iki gün Tayvan hava sahasına yaklaştı. Tayvan Savunma Bakanı; Çin Halk Cumhuriyeti’ne, Tayvan Boğazı üzerinde gerginliği arttırıcı manevralar yapılmaması ve bölgesel barışın yok edilmemesi çağrısında bulundu.

STM Banner

Tayvan’ın kendi bölgesi olduğunu iddia eden Çin, geçtiğimiz haftalarda adanın yakınında çok sayıda askeri tatbikat düzenledi. Tayvan Savunma Bakanlığı; Çin Halk Kurtuluş Ordusu Hava Kuvvetleri’ne bağlı Su-30 savaş uçakları ile Y-8 nakliye uçağının, 10 Eylül 2020 Perşembe sabahı Tayvan’ın güneybatısındaki hava tanımlama bölgesini ihlal ettiğini belirtti.

Tayvan Savunma Bakanlığı, Çin Komünist Partisi’ni bölgesel barışı ve istikrarı bozmamaya çağırdı. Bakanlık yaptığı açıklamada; Çin’in askeri manevralarının, Tayvan Halkı arasında antipati oluşturduğunu belirtti. Tayvan Savunma Bakanlığı, sınırı ihlal eden uçakların hızlı bir şekilde engellendiğini de belirtti.

Tayvan Cumhurbaşkanı Tsai Ing-wen, tartışmalı Güney Çin Denizi’nde ve Tayvan çevresinde kaza sonucu çatışma riskinin arttığı konusunda Pekin yönetimini uyardı ve bu riski azaltmak için iletişimin sürdürülmesi gerektiğini söyledi.

ABD’nin Doğu Asya ve Pasifik İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı David Stilwell, Washington’un “Pekin’in bölgede barış ve istikrara yönelik tehdit oluşturduğu” nedeniyle Tayvan’a verdiği desteği yoğunlaştırdığını söyledi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Pek yorum olmasa da ilginç bir görüntüyü okurlarla paylaşmak istedim. Anladığım kadarı ile bazı batı
    uçakları da benzerini yapabiliyorlarmış, ama böyle 90 dereceyi barizce aşabilen bir bunlar varmış. Bir
    kobranın dikkenmesini andırdığı için öyle adlandırılıyor. Belki henüz görmeyen vardır. “pugachev’s
    cobra”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu