Cumhurbaşkanı ERDOĞAN’dan KKTC İHA Üssü açıklaması

Roketsan-ATMACA-Banner

KKTC’de bulunan Geçitkale Havalimanı, Türk SİHA’ları için bir üs haline getirilmişti. Kıbrıs’taki Geçitkale İHA Üssü’nün birtakım modernizasyonlarla kapasitesinin arttırılacağı öngörülüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’nde bulunan Geçitkale Havalimanı ile ilgili açıklamalarda bulundu. 2019 yılından itibaren Kıbrıs’ta görevli Türk Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA) için bir ev niteliğinde olan Geçitkale, çeşitli değişikliklere uğrayacak. Havalimanın ismi de değiştirilecek.

STM Banner

Konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanı ERDOĞAN tarafından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Şimdi havaalanı olarak iki tane havaalanı var Kıbrıs’ta; birisi işte Türkiye’de tüm vatandaşlarımın bildiği Ercan, birisi de tabii daha önce orada bulunan, ama biz orayı da şimdi bir değişikliğe sevk etmek suretiyle yeni bir isimle ve daha çok SİHA’larımızın ve İHA’larımızın yer aldığı alan.

Bunları niye acaba bu denli hareketlendiriyoruz, sebep? Bölgede olabilecek herhangi bir saldırıda güçlü olmamız lazım. Güçlü olmak için de havada, karada, denizde her şeyinle var olacaksın. Peki, var mıyız? Evet, varız. Kaldı ki hepsini koy bir kenara, biz zaten şuradan hemen Anamur’dan, Mersin’den uçaklarımızı kaldırdığımız zaman, Adana’dan kaldırdığımız zaman, uçaklarımız anında nerede? Oradalar. Yani bizim için zaman mefhumu burada zaten yok. Bütün mesele nedir? Siz yere sağlam basacaksınız, özgüveniniz olacak. Türkiye olarak biz varız. ”

Bayraktar TB-2 Geçitkale

KKTC İHA Üssü

Ayrıca yapılan açıklamalar, KKTC’deki SİHA Üssü’nün daha da aktif kullanılacağına işaret ediyor. Halihazırda Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na ait Bayraktar TB2 SİHA’lar, Geçitkale’de aktif olarak konuşlandırılmış durumda. Bu SİHA’lar, sürekli olarak ada çevresinde istihbarat, keşif ve gözetleme (ISR) faaliyeti icra ediyorlar. İlerleyen dönemde; AKINCI, AKSUNGUR ve ANKA tipi SİHA’ların da KKTC’deki S/İHA Üssü’ne konuşlandırılması söz konusu.

Türk Deniz Kuvvetleri’nin S/İHA operasyonları, halihazırda Çanakkale, Dalaman ve KKTC olmak üzere üç farklı konumdan yürütülüyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Polonya Savunma Bakanı’ndan Sürpriz Bayraktar TB2 Paylaşımı

Polonya Savunma Bakanı’ndan Sürpriz Bayraktar TB2 Paylaşımı

Kaynak: SavunmaSanayiST.com


 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu