Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Almanya’ya Eurofighter tepkisi

Roketsan-ATMACA-Banner

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya’da tedariki planlanan Eurofighter Typhoon savaş uçaklarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Erdoğan, savaş uçağı üreten tek ülkenin Almanya olmadığını vurguladı.

Berlin’i ziyaret eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, mevkidaşı Şansölye Olaf Scholz ile birlikte basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısı sırasında Erdoğan, Türkiye’nin tedarik etmek istediği Eurofighter Typhoon savaş uçağına değindi.

STM Banner

Konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamada, “Eurofighter konusunda Almanya verir veya vermez. Dünyada savaş uçaklarını üreten sadece Almanya mı? Birçok yerden bunların çalışmasını yaparız, temin ederiz. Şu anda insansız savaş uçakları noktasında da Türkiye önde gelen ülkelerden bir tanesi durumuna gelmiştir.” ifadelerine yer verildi.

Türkiye’nin Eurofighter Typhoon tedariki

Bir süre önce Türkiye, Birleşik Krallık’tan 40 adet Eurofighter Typhoon savaş uçağı tedarik etmek üzere çalışmalara başladı. Birleşik Krallık, İspanya, İtalya ve Almanya’nın üyesi olduğu Eurofighter konsorsiyumu tarafından geliştirilen ve üretilen Typhoon savaş uçağının Türkiye’ye satışına, Almanya’nın yeşil ışık yakmadığı biliniyor.

Öte yandan Almanya, Birleşik Krallık’ın Suudi Arabistan’a yönelik Eurofighter Typhoon satışına da yeşil ışık yakmamıştı. Bunun üzerine Suudi Arabistan, kısa süre önce Typhoon muadili olan Fransa’nın Rafale savaş uçaklarına yöneldi. Almanya’nın, Eurofighter Typhoon programını uğrattığı zararlar sebebiyle diğer konsorsiyum üyesi ülkeler tarafından programdan ‘by-pass’ edilmesi seçeneği de masada bulunuyor.

Türkiye, Türk Hava Kuvvetleri için Eurofighter Typhoon’a ilaveten F-16 Blok 70 tedarik etmeyi de hedefliyor. Her iki uçak da 4.5 nesil sınıfında bulunuyor. Türk Hava Kuvvetleri’nin halihazırda envanterinde bulunan F-16’lar 4. nesilken; F-4E Terminatör 2022 uçakları ise 3. nesiller.

EF-2000 Eurofighter Typhoon Projesi

Typhoon projesi, Avrupa ülkelerinin yeni nesil savaş uçağı ihtiyacını karşılamak amacıyla birçok ülkenin ortaklığı ile başlatıldı. İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya ve İspanya’dan oluşan üretici ülkeler topluluğundan Fransa, proje bir müddet ilerledikten sonra ayrıldı ve kendi uçağı Rafale’i geliştirme kararı aldı.

Eurofighter Typhoon Konsorsiyumu

Üretici ortak olarak diğer ülkeler ise projeye devam etmiş ve en nihayetinde ortaya EF-2000 çıktı. Projede mülkiyet hakları: %33 İngiltere, %33 Almanya, %21 İtalya ve %13 İspanya şeklinde.

Konsorsiyumda İngiltere’yi temsilen BAE Systems; Almanya ve İspanya’yı temsilen Airbus Defence & Space ve İtalya’yı temsilen ise Leonardo firması yer alıyor. Proje kapsamında bu ülkelerde çok ciddi bir tedarik zinciri ve istihdam oluşturulmuş durumda.

Bugüne kadar 550’den fazla Eurofighter Typhoon savaş uçağı başarılı bir şekilde 7 ayrı ülkeye teslim edildi. Bu ülkeler sırasıyla şöyle: Almanya, İngiltere, İtalya, İspanya, Avusturya, Umman ve Suudi Arabistan.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu