Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan HİSAR açıklaması

Roketsan-ATMACA-Banner

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN, Barış Pınarı Harekatı başta olmak üzere gündemdeki konularla ilgili açıklamalarda bulundu.

Dün gerçekleştirilen test esnasında hedefini başarıyla imha eden ve seri üretime aşamasına gelen Milli Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi HİSAR-A ile ilgili açıklamalarda bulunan Erdoğan, “HİSAR’ı milli ve yerli olarak geliştirdik. Dünkü testte HİSAR Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi, hedefi başarıyla imha etmiştir. HİSAR’ın seri üretimine başlıyoruz. Sıra artık PATRIOT ve S-400 muadili sistemlere geldi. Onların PATRIOT’u varsa bizim de SİPER’imiz olacak” ifadelerine yer verdi.

STM Banner

HİSAR-A hedefi on ikiden vurdu!

Türkiye’nin hava savunmasında önemli görevler üstlenecek olan HİSAR-A Projesi’nin atışlı testleri, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri temsilcilerinin katılımıyla Aksaray Atış Alanı’nda ASELSAN ve ROKETSAN tarafından gerçekleştirildi.

HİSAR-A Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sisteminin maksimum menzil ve irtifada etkinliği yüksek hızlı hedef uçağın başarılı bir şekilde imhasıyla test edildi. Atışlı test kapsamında, sistem üzerindeki radar ile hedef tespit ve takip edildi, komuta kontrol sisteminden angajman başlatılarak, atış kontrol sistemiyle en uygun zamanda füze otomatik olarak ateşlendi. Kundağı Motorlu Otonom Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi tarafından sağlanan veriyle füze hedefe güdülerek, terminal safhada arayıcı başlık ile hedefe yaklaştı. Füze harp başlığının patlatılmasıyla hedefi isabetli bir şekilde vurdu.

Ülkemizin hava savunma ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde geliştirilen sistemlerin hedefleri arasında, sabit ve döner kanatlı hava platformlarıyla çeşitli tipte füzeler ve insansız hava araçları (İHA) yer alıyor. ASELSAN ve ROKETSAN, Türkiye’nin hava savunmasında önemli görevler üstlenmeye hazırlanan milli hava savunma sistemi HİSAR’ın envantere alınması ve TSK’nin ihtiyaçlarını karşılaması için 100’ün üzerinde yerli çözüm ortağıyla birlikte çalışıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

2 Yorum

  1. Test ile ilgili detaylı bilgi verebilir misiniz? Mesela hedef uçağın hızı ve hisar sistemine uzaklığı neydi? Hisar’ın tespit, takip ve ateşleme süresiyle vb alakalı detaylar nelerdir? Füzenin hedefe giderken ulaştığı hız nedir?

  2. Olur üstad verelim tüm bilgileri. Alıcı iseniz ciddi düşünüyorsanız olur. Kaç tane alacaksın ona göre … Töbe estağfurullah.
    Hani ciddi cevap vereyim eğer Hisar A Sudi lerde olsaydı . ARAMCO ya yapılan saldırı başarısız olurdu ayıktınız mı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu