Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan kritik F-35 ve PATRIOT açıklaması

Roketsan-ATMACA-Banner

Cumhurbaşkanı Erdoğan; üst düzey temaslarda bulunmak üzere bir ziyarette bulunacağı Amerika Birleşik Devletlerine hareket etmeden önce, havaalanında bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD ile Türkiye arasındaki temaslarda yoğun olarak tartışılan PATRIOT Hava Savunma Füze Sistemi ve F-35 Lightning II savaş uçağı alımıyla ilgili olarak birtakım açıklamalarda bulundu.

Konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamada, “PATRIOT’lar konusunda Sayın Trump, telefon görüşmemizde “bu hala gündemimizde mi?” diye söylediğinde, ben kendisine telefonda evet dedim yani biz S-400’leri şu anda nasıl aldıysak, kısa bir süre sonra bunların ülkemiz genelindeki yerleşim planları gerçekleşiyor. Ama, PATRIOT noktasında da şartlar itibariyle yani özellikle ortak üretim ve kredi, buna benzer önemli şartlar var. Bunlar eğer olacaksa, biz sizden de bunları alabiliriz dedik. Şu anda o da zaten bunların gündeminde.

STM Banner

Tabi bunları hallederken, F-35’leri bir kenara koymamız mümkün değil. Çünkü F-35’lerle ilgili biz 1 milyar 350 milyon dolar ödeme yaptık. F-35’lerde biz üreticiyiz. Bunun bir kısım malzemeleri malum bizde üretiliyor ki bu bir offset kapsamında atılmış bir adımdır. Bunları yapan bir ülkeye, böyle bir uygulama adil bir uygulama değildir. Bütün bunlar tabi karşılıklı bir anlaşma çerçevesinde yürütülürse, bizim aykırı düşünmemiz söz konusu değil” ifadelerine yer verildi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu