Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ORUÇ REİS açıklaması

Roketsan-ATMACA-Banner

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN, Doğu Akdeniz’de faaliyet gösteren ORUÇ REİS Sismik Araştırma Gemisi’nin, neden limana çekildiğine dair açıklamada bulundu.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz‘de araştırma yapan sismik araştırma gemisi Oruç Reis araştırma faaliyetlerinin tamamlanması üzerine 12 Eylül’de Antalya Limanı’na demir atmıştı. Yunanistan ise bu gelişmeyi memnuniyetle karşıladığını açıklamıştı. Cuma Namazı sonrası Gazetecilerin sorularını cevaplayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Oruç Reis gemisinin neden limana çekildiğine dair son derece kritik açıklamalarda bulundu.

STM Banner

ORUÇ REİS’İ LİMANA ÇEKTİYSEK BİR ANLAMI VAR

Erdoğan, “Birçok devlet başkanı veya başbakanlar yaptığımız görüşmelerde aracı konumuna girdiler. Başta Şansölye Merkel, Komisyon Başkanı Michel, İspanya Başbakanı Sanchez, Sayın Conte ile görüşmeler yaptık. Başka bir yaklaşım var. Yunanistan Başbakanı ile bir görüşme süreci olabilir mi? Bizim Miçotakis ile görüşme yapma konusunda sıkıntı yok. Ne görüşeceğiz aslolan budur. Meis’te yaptıklarını dayatma olarak yaparlarsa bunun anlamı yok. Oruç Reis’i bakım için limana çektiysek bir anlamı var. Bu anlamlı bir yaklaşımdır. Bakım çalışması bittikten sonra Oruç Reis tekrar görevine dönecektir. Diplomasiye imkan verelim. Yunanistan bu yaklaşımımızı olumlu karşılasın, bir adım atalım diye yaptık. Görüşürüz, kaçamak yapma gibi bir durum yok. Yunanistan Cumhurbaşkanı adayı gelip gövde gösterisi yapacaksa, biz daha büyüğünü yaparız.” ifadelerinde bulundu.

Hatırlanacağı üzere Yunanistan, Meis başta olmak üzere birçok adayı silahlandırma kararı almıştı. Sivil statüleri ihlal edilen adalardan bazılarına, yüksek kalibreli kundağı motorlu obüs sistemleri dahi sevk edilmiş durumda.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Bu gemilerin boya renkleri çok güzel. Öte yandan dikkatimi çekti, ay yıldız çeşitli yönlere bakıyor. Bayrak kanununda ayın açık ağzının sağa bakacağı yazılıdır. Acaba uzaktan daha iyi tanınsın, bir yanlışlık olmasın diye mi her geminin ayyıldızı değişik yönlere bakıyor ? Merak işte !!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu