Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan TAYFUN Füzesi İle İlgili İlk Resmi Açıklama

Roketsan-ATMACA-Banner

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TAYFUN Füzesi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Böylelikle TAYFUN Füzesi’nin testi, ilk kez resmi olarak teyit edilmiş oldu.

Konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamada, “Artık bizim TAYFUN’umuz var. Bunlar artık bir yerlere de işaret oluyor ve zevkle takip ediyoruz. Bunları şimdi çok daha ileriye taşımanın gayreti içerisindeyiz.” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

Roketsan tarafından geliştirilen TAYFUN Balistik Füzesi’nin atış testi, 18 Ekim tarihinde Rize-Artvin Havalimanı’nda gerçekleştirilmişti. TAYFUN Balistik Füzesi’nin testiyle ilgili olarak ilk resmi açıklamayı, bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan yapmış oldu.

TAYFUN Balistik Füze Sistemi

Pek çok otorite tarafından menzili 300 kilometreye kadar olan balistik füzeler ‘Taktik Balistik Füze (TBM)’; 300-1000 kilometre arasında menzile sahip balistik füzeler ise ‘Kısa Menzilli Balistik Füze (SRBM)’ olarak tanımlanıyor. TAYFUN, Türkiye’nin ilk Kısa Menzilli Balistik Füze’si oldu. Böylelikle 1990’lı yıllardan beri Taktik Balistik Füze kabiliyetine sahip olduğu bilinen Türk Silahlı Kuvvetleri, ilk kez bu alanda bir üst sınıfa çıkmış oldu.

Yapısal olarak BORA Balistik Füzesi’ne oldukça benzer olduğu görülen TAYFUN Füzesi, Türkiye’nin şu ana kadarki en uzun menzilli füze sistemi oldu. Birkaç atışlı testinin daha gerçekleştirileceği tahmin edilen TAYFUN Füzesi’nin, kısa süre içerisinde envantere alınması bekleniyor. TAYFUN ile Türk Silahlı Kuvvetleri, önemli bir caydırıcılık kapasitesine ulaşmış olacak.

TAYFUN Füzesi, ‘Kısa Menzilli Balistik Füze (SRBM)’ sınıfına giriyor. Türkiye’nin daha önce SRBM sınıfında bir balistik füzesi bulunmuyordu. Ermenistan, Suriye ve İran’ın ardından Türkiye de kendisi bölgesinde SRBM’ye sahip ülkeler kümesine girdi.

Balistik Füze Nedir?

Balistik füzeler; bir veya birden fazla kimyasal, biyolojik, nükleer ve/veya konvansiyonel (yüksek patlayıcılı) harp başlığı taşıyabilen ve bu başlıkları istenildiği takdirde farklı hedeflere de yöneltebilen füze sistemleridir. Harp başlığı, motor, yakıt tankı, güdüm, kanatçıklar vb. birçok sistemlerden oluşan balistik füzelerden, hedef bölgeye genellikle sadece harp başlıkları ulaşır.

ÖNERİLEN İÇERİK: Roketsan TAYFUN Balistik Füzesinin Test Atışı Yapıldı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu