Roketsan TAYFUN Balistik Füzesinin Test Atışı Yapıldı

Roketsan-ATMACA-Banner

Roketsan, TAYFUN Balistik Füzesi’nin ilk test atışını, Rize’den başarıyla gerçekleştirdi. TAYFUN Füzesi, Türkiye’nin en uzun menzilli füzesi oldu.

Dünya’nın önde gelen hassas mühimmat geliştiricisi şirketlerinden olan Roketsan, milli imkanlarla geliştirilen ve Türkiye’nin ilk Kısa Menzilli Balistik Füzesi (SRBM) olan TAYFUN Füzesinin ilk test atışını başarıyla gerçekleştirdi. Bugün Rize-Artvin Havalimanı’nda gerçekleştirilen test atışı esnasında TAYFUN Füzesi, görevlerini başarıyla yerine getirdi.

STM Banner

Roketsan tarafından geliştirilen 150+ kilometre menzilli J600T YILDIRIM ve 280+ kilometre menzilli BORA Balistik Füzeleri, geçtiğimiz dönemde Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterine alınmış ve teslimatları tamamlanmıştı. Daha gelişmiş balistik füze çözümleri üzerine çalışmalarını sürdüren Roketsan, bu kapsamda TAYFUN Balistik Füzesi’ni geliştirdi. Test atışı başarıyla gerçekleştirilen TAYFUN Füzesi’nin, yakın gelecekte envantere alınması bekleniyor.

TAYFUN Balistik Füzesi

Pek çok otorite tarafından menzili 300 kilometreye kadar olan balistik füzeler ‘Taktik Balistik Füze (TBM)’; 300-1000 kilometre arasında menzile sahip balistik füzeler ise ‘Kısa Menzilli Balistik Füze (SRBM)’ olarak tanımlanıyor. TAYFUN, Türkiye’nin ilk Kısa Menzilli Balistik Füze’si oldu. Böylelikle 1990’lı yıllardan beri Taktik Balistik Füze kabiliyetine sahip olduğu bilinen Türk Silahlı Kuvvetleri, ilk kez bu alanda bir üst sınıfa çıkmış oldu.

Yapısal olarak BORA Balistik Füzesi’ne oldukça benzer olduğu görülen TAYFUN Füzesi, Türkiye’nin şu ana kadarki en uzun menzilli füze sistemi oldu. Birkaç atışlı testinin daha gerçekleştirileceği tahmin edilen TAYFUN Füzesi’nin, kısa süre içerisinde envantere alınması bekleniyor. TAYFUN ile Türk Silahlı Kuvvetleri, önemli bir caydırıcılık kapasitesine ulaşmış olacak.

Balistik Füze Nedir?

Balistik füzeler; bir veya birden fazla kimyasal, biyolojik, nükleer ve/veya konvansiyonel (yüksek patlayıcılı) harp başlığı taşıyabilen ve bu başlıkları istenildiği takdirde farklı hedeflere de yöneltebilen füze sistemleridir. Harp başlığı, motor, yakıt tankı, güdüm, kanatçıklar vb. birçok sistemlerden oluşan balistik füzelerden, hedef bölgeye genellikle sadece harp başlıkları ulaşır.

Balistik füzeler, tespit ve imha edilmeleri zor olduğu ve çok yaygın oldukları için çoğu ülke için savunma açısından bir baş belasıdırlar.

Balistik füzeler, genel olarak Kısa Menzilli Balistik Füze (SRBM), Orta Menzilli Balistik Füze (MRBM), Uzun Menzilli Balistik Füze (IRBM), Kıtalararası Balistik Füze (ICBM) ve Denizaltıdan Atılan Balistik Füze (SLBM) olmak üzere 5 sınıfa ayrılmaktadırlar.

TAYFUN Füzesi, ‘Kısa Menzilli Balistik Füze (SRBM)’ sınıfına girmektedir. Türkiye’nin daha önce SRBM sınıfında bir balistik füzesi bulunmuyordu. Ermenistan, Suriye ve İran’ın ardından Türkiye de kendisi bölgesinde SRBM’ye sahip ülkeler kümesine girdi.

ÖNERİLEN İÇERİK: Roketsan 550 Kilometreye Çıkacak ŞİMŞEK İçin Çalışıyor


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu