DAPA ile LIG Nex1 arasında radar sözleşmesi

Roketsan-ATMACA-Banner

Güney Kore Savunma Tedarik Programı İdaresi (DAPA) ile LIG Nex1 arasında, yaklaşık 46 milyar KRW (41 milyon ABD Doları) değerinde uzun menzilli radar sistemi geliştirme sözleşmesi imzalandı.

Edinilen bilgiye göre; Güney Kore’nin uzun menzilli radar projesi, yurt içi Ar-Ge çalışmaları sırasında performans eksikliğinden dolayı 2017 yılında durduruldu ancak 2019 yılındaki gelişmiş yerli teknoloji seviyesi ve ekonomik imkanlar göz önünde bulundurularak yeniden başlatılmasına karar verildi.

STM Banner

Güney Kore Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunan eski uzun menzilli radarların değiştirilmesinin aciliyeti göz önünde bulundurularak sistem geliştirme faaliyetlerinin, 48 aylık süre içerisinde tamamlanması bekleniyor. Gelişmeler sonrasında, 2027 yılından itibaren seri üretimle eski ithal sistemler değiştirilecek ve elektrifikasyon çalışmaları gerçekleştirilecek.

Proje kapsamında hükümet, uzun menzilli radar geliştirme maliyetinin yüzde 65’ini üstlendi.

Uzun menzilli radar, Kore Hava Savunma Tanımlama Bölgesi’ndeki (KADIZ) uçakları izlerr/tanımlar ve radar tarafından tespit edilen verileri hava savunma operasyonları için Hava Kuvvetleri’nin Hava Savunma Kontrol Merkezi’ne (MCRC) iletilir.

Konuyla ilgili olarak üst düzey bir yetkili tarafından yapılan açıklamada, “Başarılı bir sistem geliştirmesinden sonra, güç sistemi de tamamlandığında KADIZ’in daha kapsamlı bir şekilde izlenmesi mümkün hale gelecek ve ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlayacaktır.” ifadelerine yer verildi.

Önerilen İçerik: Güney Kore’nin FA-50 ihracatına İngiliz ambargosu


Zeynep Bayındır / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu