Deniz Kuvvetleri’nden AKSUNGUR İHA Siparişi

Roketsan-ATMACA-Banner

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, AKSUNGUR İnsansız Hava Aracı (İHA) siparişinde bulundu. AKSUNGUR’un bu yıl içerisinde envantere alınması bekleniyor.

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, TUSAŞ’a AKSUNGUR İnsansız Hava Aracı siparişinde bulundu. SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; Türk Deniz Kuvvetleri, mevcut ANKA siparişlerinin bir kısmını AKSUNGUR’a kaydırdı. Bu kapsamda kuvvete ilk AKSUNGUR teslimatının, bu yıl içerisinde gerçekleştirilmesi bekleniyor.

STM Banner

TUSAŞ tarafından şu ana kadar iki adet AKSUNGUR İHA prototipi üretildi. AKSUNGUR İHA’lardan biri, halihazırda Orman Genel Müdürlüğü için Adana’da görev icra ediyor. AKSUNGUR’un seri üretimine de başlayan TUSAŞ, yıl sonuna kadar dört İHA’nın üretimini tamamlayacak.

Prototip uçaklarda icra edilen testler esnasında 49 saatlik rekor havada kalış süresine ulaşılmıştı. SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; seri üretim AKSUNGUR İHA’lar, prototip uçaklara göre birkaç yüz kilo daha hafif olacaklar. Bu sebepten ötürü seri üretim İHA’lar ile 60 saat havada kalınabileceği öngörülüyor.

Halihazırda Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde 6 adet ANKA-B ve 8 adet Bayraktar TB2 İHA bulunuyor.

AKSUNGUR

Öte yandan AKSUNGUR’un kısa süre içerisinde yerli üretim PD-170 motorlarıyla ilk uçuşunu gerçekleştireceği tahmin ediliyor.

750+ kilogram faydalı yük kapasitesine sahip olan AKSUNGUR İHA; keşif-gözetleme, taarruz ve deniz karakol görevlerini yerine getirebiliyor. 12 adet Roketsan MAM-L mühimmatıyla yaklaşık 30 saat havada kalabilen AKSUNGUR, Sonobuoy da atabilecek. Yıl sonuna kadar ilk sonobuoy atışlarının gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Sonobuoy Nedir?

‘Sonarlı Şamandıra’ olarak ifade edebileceğimiz Sonobuoylar, çeşitli hava ve suüstü platfomlarından atılan sensörlerdir. Bağlı bulunduğu platformdan atıldıktan sonra belirlenen derinliğe inen sonobuoylar, özellikle denizaltılara yönelik akustik bilgi toplamaktadırlar. Sonobuoylar tarafından toplanan bu akustik bilgi, genellikle VHF kanalından hava ve/veya suüstü platformlara iletilmektedir.

ÖNERİLEN İÇERİK: Irak’tan Bayraktar TB2, T129 ATAK ve EH Sistemleri Açıklaması


Kaynak: SavunmaSanayiST.com Özel Haberidir.

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu