Deniz Kuvvetleri’nden ATMACA Füzesinin Menziline Revize

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Deniz Kuvvetleri, ATMACA Gemisavar Füzesi’nin menziliyle ilgili olarak yeni bir bilgi paylaştı. Kuvvetin paylaştığı bilgiye göre ATMACA, 250 kilometre menzile sahip.

Milli imkanlarla Roketsan tarafından geliştirilen ATMACA Gemisavar Füzesi, bütün atış testlerini tamamlamış ve kısa süre önce tam oranlı seri üretime geçmişti. Milli Gemisavar Füzesi ATMACA’nın menzili hakkında ise bugüne kadar Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ve Roketsan, ‘220 kilometre’ şeklinde açıklama yapıyordu.

STM Banner

Ancak Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, web sitesinde paylaştığı bir açık kaynak dokümanda ATMACA Gemisavar Füzesi’nin menzilinin 250 kilometre olduğunu resmen açıkladı. ATMACA Füzesi, 18 Haziran 2021 tarihinde Karadeniz açıklarında gerçekleştirilen bir test esnasında hedef gemiyi başarıyla vurmuştu. Yalnızca bir ATMACA Füzesi ile vurulan gemi, akabinde batmıştı. Başarılı geçen bu testin ardından ATMACA Füzesi’nin kalifikasyon testleri de tamamlanmıştı.

ATMACA Gemisavar Füzesi

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın gemisavar füze ihtiyacının yerli ve milli imkanlarla karşılanması için ATMACA Güdümlü Mermi G/M Projesi, 2009 yılında başlatıldı. Bu kapsamda Roketsan ana yükleniciliğinde geliştirilen Aktif Radar Arayıcı Başlığa (AR) sahip 220+ kilometre menzilli ATMACA Gemisavar Füzesi, kapsamlı test faaliyetlerinin ardından Kasım 2019 tarihinde, MİLGEM TCG KINALIADA (F-514) Korveti’nden ilk kez ateşlendi. Bu atış testi esnasında ATMACA, deniz yüzeyindeki sabit hedefi başarıyla vurdu.

ATMACA Füzesi, 18 Haziran 2021 tarihinde icra edilen diğer bir test esnasında ise yine KINALIADA Korveti’nden ateşlendi ve ilk kez gerçek bir gemi hedefini vurdu. Hedef gemi, ATMACA Füzesi ile vurulduktan sonra battı.

ATMACA Füzesi

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan 140 kilometre menzilli Harpoon (ABD) Gemisavar Füzelerinin yerini alacak olan ATMACA Gemisavar Füzesi, 220+ kilometre menzile sahiptir.

ATMACA Gemisavar Füzesi; düşük radar kesit alanına sahip olması ve Super Sea Skimming yani su sathına yakın uçuş yapabilmesi sebebiyle, hedef platform tarafından ancak 18-20 kilometre mesafeden tespit edilebilmektedir. ATMACA’nın hızı 0.85 Mach olarak baz alındığında, bu durum, hedef geminin mürettebatına çok kısıtlı bir reaksiyon süresi tanımaktadır. Bu sebepten ötürü, ATMACA tarafından hedef alınan platformun, ATMACA’yı kolay kolay bertaraf edemeyeceği düşünülmektedir.

SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; Türk Deniz Kuvvetleri’nin ihtiyaçları kapsamında geliştirilen ATMACA Gemisavar Füzesi, “Gelişmiş 3B Görev Planlama” özelliğine sahip. Bu özellik sayesinde ATMACA operatörü mürettebat, ATMACA’nın hedefine giderken izleyeceği rotayı önceden planlayabiliyor ve rota bacakları ekleyebiliyor.

Atmaca blok-ii, atmaca füzesi, atmaca gemisavar füzesi, atmaca füzesi özellikleri, atmaca füzesi envanter

Hedef platformun Adalar Denizi’nde yer alan bir adanın arkasında bulunduğunu düşünürsek; fırlatılışından itibaren Super Sea Skimming özellikle seyir alan ATMACA, hedef platformun önünde yer alan adanın etrafından dolaşabilmekte veya ani bir şekilde yükselme-alçalma yaparak hedefi imha edebilmektedir.

Aynı zamanda Meteksan Savunma tarafından geliştirilen KEMENT Taktik Veri Bağı’na sahip olan ATMACA, fırlatılıştan sonra dahi rota bilgisi güncelleme yapabilmektedir. Ayrıca ATMACA’nın, karadan karaya ve denizaltıdan satha versiyonları da geliştirilmektedir.

ÖNERİLEN İÇERİK: Kara ATMACA Karadan Karaya Seyir Füzesi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu