Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan NATO’da Savunma Ambargosu Çıkışı

Roketsan-ATMACA-Banner

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bürüksel’de gerçekleştirilen NATO Olağanüstü Liderler Zirvesi esnasında Türk savunma sanayiini hedef alan ambargolar hakkında açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamada, “Türk savunma sanayi ürünlerinin başarıları ortadayken bu alanda karşılaştığımız engellemelerin hiçbir makul gerekçesi olamaz. Savunma sanayiimizin önüne bizzat bazı müttefiklerimiz tarafından konan kısıtlamaların artık kaldırılması ortak menfaatimizedir. Müttefikler arasında gizli-açık ambargoların bırakın uygulanmasını, gündeme dahi gelmemesi gerekir. Bu konudaki beklentilerimizi liderlerle paylaştım.” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

Edinilen bilgiye göre birçok NATO üyesi ülke, Türkiye’nin savunma ve askeri havacılık sanayiini hedef alan ambargolar uyguluyor. Amerika Birleşik Devletleri; F-35A Lighting II savaş uçağı, RAM Hava Savunma Füzesi, Mk41 Dikey Atım Sistemi ve birçok savunma ürününün tedarikini Türkiye’ye gerçekleştirmiyor. Öte yandan Türkiye’nin F-16 Blok 70 savaş uçağı talebine de henüz cevap verilmiş değil.

RAM
RAM

Kanada, Türk SİHA’larında kullanılan elektro-optik sistemlerin ve pek çok farklı ürünün satışıyla ilgili Türkiye’ye ambargo uyguluyor. Almanya, ALTAY Ana Muharebe Tankı’nın güç grubunun Türkiye’ye satışına izin vermiyor. İngiltere, savunma sanayiinin bazı alanlarında Türkiye’ye tedarik güçlüğü çıkarıyor.

Fransa, Türkiye’ye pek çok alt sistemde ambargo uyguluyor ve Türk savunma sanayii projelerinin gecikmesine yol açabilecek her yolu deniyor. İsveç, Türkiye’ye savunma sanayiinde hemen hemen her alanda ambargo uyguluyor.

Yukarıda sayılanlara ilaveten Türk savunma ve havacılık sanayiine yönelik birçok örtülü ambargonun olduğu biliniyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: TUSAŞ Süpersonik İnsansız Hava Aracı Geliştirdi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu