Deniz Mayınlarına Karşı MİLSAR Göreve Başladı

Roketsan-ATMACA-Banner

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, ANKA İnsansız Hava Aracı’na entegre edilen Meteksan Savunma üretimi MİLSAR Radarı ile deniz mayınlarının tespitini başarıyla gerçekleştirdi.

Konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR tarafından yapılan açıklamada, “İHA’larımıza yeni bir kabiliyet daha kazandırdık. Denizde sürüklenen serseri mayın tespit çalışmaları DzKK’nın ANKA İHA’sına entegre edilen SAR-Sentetik Açıklıklı Radarlarımız ile başarılı şekilde gerçekleştirildi. Tebrikler” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

MİLSAR İHA SAR/GMTI Radarı

MİLSAR; keşif-gözetleme, baskılama ve taarruz operasyonları için hava platformlarında kullanılmak üzere Meteksan Savunma tarafından tasarlanmış bir radar sistemidir. MİLSAR’ın, Potansiyel hedeflerin tespit ve takibinde kullanılan “Hareketli Yer Hedef Tespiti (GMTI)” ve her hava durumunda yüksek çözünürlüklü radar görüntüsü, hedef sınıflandırma ve arazi topografyası üretmek için kullanılan “Sentetik Açıklıklı Radar (SAR)” modları mevcuttur.

MİLSAR METEKSAN

MİLSAR, kolay entegrasyon özelliğiyle İnsansız Hava Araçları (İHA), helikopterler ve sabit kanatlı hava araçlarında rahatlıkla kullanılabilmektedir. Sistemin “slew to cue” özelliğiyle EO/IR görüntüleme sistemiyle birlikte kullanılması; operasyonların verimliliğini, İHA’nın geniş alan gözetleme kabiliyetini ve SİHA’nın taarruz kabiliyetini arttırmaktadır.

Sistem; kötü hava ve dolasıyla düşük görüş koşullarında, düşük hızda hareket eden küçük boyutlu veya hızlı hareket eden hedeflerin tespit ile takibi yapmaktadır. SAR özellikleri, gece ve gündüz düşük görüş şartlarında bulut-üstü gözetleme operasyonlarında, yüksek çözünürlük ve uzun menzil görüntüleme sağlayan Stripmap ile Spotlight alt modlarını desteklemektedir.

2021 yılı içerisinde bir İHA platformu üzerinde mühendislik uçuş testleri tamamlanan MİLSAR’ın, 30 kg’nın altında ağırlığı, uzun menzillerden yüksek çözünürlüklü görüntü alabilme kapasitesi, platformlara kolay entegre edilebilme özellikleri ile yakın zamanda yerli İHA platformlarında kullanılması bekleniyor.

Genel Özellikler

  • Çok Modlu Hava Radarı
  • Bütün Hava Koşullarında Gözetleme
  • Geniş Alan Gözetleme
  • HD Radar Görüntüleme
  • Kompakt ve Hafif Yapı
  • Seçilebilir Çözünürlükler
  • Yüksek Hassasiyette Tek Darbe Takip

milsar-ve-aksungur

Teknik Özellikler

Yanca Kapsama:360°
Yükseliş Kapsama:+10°/-55°
Maksimum Menzil:27km
Minimum Menzil:4km
Sistem Opsiyonları:
  • Hareketli İnsan Tespit Modu (DMTI)
  • Kıyı Gözetleme Modu (MMTI)
  • Eşevreli Değişim Tespit Özelliği (CCD)
Çalışma Voltajları:20-30 VDC
Ortalama Güç Tüketimi:600W
Ağırlık:30kg
Boyut (ÇapxYükseklik):370mm x 445mm

ÖNERİLEN İÇERİK: AKSUNGUR SİHA’dan MAM-L Atışı Gerçekleştirilecek

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu