Denizaltı Havuzu için sac kesim töreni gerçekleştirildi

Roketsan-ATMACA-Banner

Tersaneler Genel Müdürlüğü’nün ihtiyaçlarına binaen ASFAT ana yükleniciliğinde yerli imkanlarla inşa edilecek Denizaltı Havuzu’nun, sac kesim töreni icra edildi.

Konuyla ilgili olarak ASFAT tarafından yapılan açıklamada, “Tersaneler Genel Müdürlüğü’nün (TGM) ihtiyaçlarının karşılanması kapsamında, ASFAT ana yükleniciliğinde inşa edilecek olan Denizaltı Havuzu’nun ilk sac kesim töreni 18 Ağustos 2020 tarihinde gerçekleştirildi. Törende ASFAT Genel Müdürü Esad AKGÜN, TGM Genel Müdürü Emre DİNÇER ve YÜTEK Genel Müdürü Yücel TEKİN’in konuşmalarının ardından ilk sac kesimi yapıldı. YÜTEK Genel Müdürü Yücel TEKİN tarafından anı objeleri takdim edildi.” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

Türkiye, T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından başlatılan Yeni Tip Denizaltı Projesi (YTDP) ile halihazırda Gölcük Tersanesi Komutanlığı’nda Reis Sınıfı Denizaltı gemilerinin inşasını gerçekleştiriyor. Denizaltı Havuzu, bu tarz projeler için kritik öneme sahip.

Endonezya denizaltı, reis sınıfı denizaltı, yeni tip denizaltı projesi, tcg pirireis, pirireis denizaltı

Yeni Tip Denizaltı Projesi (YTDP)

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile Alman TKMS firması arasında 22 Haziran 2011 tarihinde imzalanarak yürürlüğe giren Yeni Tip Denizaltı Projesi (YTDP) kapsamında, 6 adet Reis Sınıfı Denizaltı Gemisinin Gölcük Tersane Komutanlığı’nda azam yerlilik ile üretilmesi amaçlanmaktadır.

Havadan Bağımsız Tahrik Sistemi’ne (AIP) sahip olan denizaltılar, dünya genelinde nükleer tahrikli denizaltılardan sonra en stratejik denizaltı gemileri olarak bilinmektedir. Denizaltı Savunma Harbi (DSH) için kritik öneme haiz olan düşük sesli seyir yeteneğine sahip olan denizaltı gemileri; 68 metre uzunluğa, 13 metre yüksekliğe, 1.690 ton yüzey deplasmanına, 20kt+ azami hıza, azami 1250 deniz mili menzile, 260 metre görev derinliğine, 27 kişilik mürettebata ve 84 gün görev süresine sahiplerdir. Reis Sınıfı Denizaltılar, 4’ü Sub-Harpoon ateşleme kabiliyetine sahip 8 adet 533mm’lik torpido kovanı ile silahlandırılmışlardır.

Proje kapsamında HAVELSAN, ASELSAN, AYESAŞ, STM, KOÇ BİLGEM, TÜBİTAK ve MilSoft firmaları tarafından önemli sistemler geliştirilmiştir. Öyle ki; denizaltıların kalbi niteliğinde olan Denizaltı Bilgi Dağıtım Sistemi, HAVELSAN tarafından geliştirilmiştir.

Proje kapsamında üretilen ilk denizaltı gemisi olan TCG Pirireis (S-330), 22 Aralık 2019 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın da katıldığı tören ile Gölcük Tersanesi’nde başarıyla havuza indirilmiştir. Ayrıca törende, projenin 5’inci denizaltı gemisi olan TCG Seydi Ali Reis’in (S-335) de ilk kaynak töreni gerçekleştirilmiştir.

İnşa ve donatım faaliyetleri Gölcük Tersane Komutanlığında devam eden 6 adet Reis Sınıfı Denizaltılardan; TCG Pirireis (S-330) 2022, TCG Hızır Reis (S-331) 2023, TCG Murat Reis (S-332) 2024, TCG Aydın Reis (S-333) 2025, TCG Seydi Ali Reis (S-334) 2026, TCG Selman Reis (S-335) ise 2027 yılında Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilecektir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Çok iyi güzel de fotoğrafa bir daha baktım . Sol baştaki amiral’de olup da diğerlerinde olmayan nedir acaba ? Evet, aynen!!!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu