Dış basında büyük iddia: Türkiye Su-35 alacak

Roketsan-ATMACA-Banner

Viktor Litovkin isimli Rus askeri analist dün oldukça ciddi bir iddia ortaya attı. Litovkin, “ABD F-35’i Türkiye’ye teslim etmemeye karar verirse, Ankara kesinlikle Su-35’i satın alacak” dedi.

Türkiye’nin yüksek irtifa hava savunma sistemi ihtiyacı kapsamında acil olarak Rusya’dan satın alınan S400 hava savunma sistemi aylardır ABD ve Türkiye arasında ciddi bir krize yol açıyor. Sistemler henüz Türkiye’ye konuşlandırılmadı fakat teslimat tarihi yaklaştıkça ABD yönetimi, Türkiye’ye karşı tansiyonu her geçen gün daha da yükseltiyor. Başlarda cılız bir şekilde koz olarak kullanılmaya çalışılan F-35 meselesi ise aynı şekilde son dönemlerde ciddi şekilde bir şantaj unsuru olarak kullanılmaya başlandı. Bu kapsamda son olarak Türkiye’nin F-35 projesinden çıkartılması bile gündeme geldi.

STM Banner

Ankara ve Washington arasında ciddi bir kriz devam ederken, Moskova’dan gelen iddia ise kafaları karıştırdı. Rus analist, Türkiye’nin F-35 alamaması halinde, kesinlikle Su-35 alacağını, iki uçağında birbirine benzer özelliklere sahip olduğunu, ayriyeten lojistik ve teknolojik anlamda yaşanacak sorunların karşılıklı imtiyazlarla kolaylıkla aşılabileceğini söyledi.

su-35 ile ilgili görsel sonucu

Su-35 Flanker-E savaş uçakları; Su-27 ve Su-30’lar temel alınarak geliştirilen, tek koltuklu, çift motorlu, manevra kabiliyeti muazzam, an itibariyle operasyonel anlamda en gelişmiş Rus menşeili avcı uçağıdır. Uçak 3 boyutlu itki yönlendirme sistemi ile görüş içi menzilde yani it dalaşında rakipsiz olarak addedilebilecek bir uçaktır. Bunun yanında IRBIS-E PESA radarı ve IRST sensörleri başta olmak üzere sahip olduğu radar ve sensör sistemleri sayesinde görüş ötesi menzilde de oldukça başarılıdır. Elektronik harp kapsamında da büyük yetenekleri olduğu dile getirilen Su-35’ler özetle kullanıcısı için tam bir ölüm makinesidir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

2 Yorum

  1. Amerika’ya insanlık adına Kore de Amerikalı adına CAN verdik. Sen ne anlarsın insanlıktan nasibini almamış kendisini kafdaginda gören zavallı bir devlet devsirmesi. Seni tarih unutmayacak . Birkaç Yahudi itinin ağzına bakıyor sun. O senin Yahudi bozmalari bile Osmanlı TÜRK’ÜNE hayatlarını borçludurlar. Halen İsrail’e gitmeyip Türkiye’de vatandaşlar olarak yaşamaktalar. Çok geçmeyecek TÜRKIYE den Özür dileyeceksiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu