Dışişleri Bakanı ÇAVUŞOĞLU’na TCG ANADOLU ziyareti

Roketsan-ATMACA-Banner

Dışişleri Bakanı Mevlüt ÇAVUŞOĞLU, İspanya Büyükelçisi Hergueta ile TCG ANADOLU Amfibi Harp Gemisi’ne tasarım desteği sağlayan Navantia firması yetklisi Menendez’i ağırladı.

Konuyla ilgili olarak Bakan ÇAVUŞOĞLU tarafından yapılan açıklamada, İspanya Büyükelçisi Francisco Javier Hergueta ile TCG Anadolu’ya tasarım desteği sağlayan Navantia firması Doğu Akdeniz Genel Müdürü Pablo Menendez’le savunma sanayii iş birliğimizi görüştük. Çok Amaçlı Amfibi Hücum Gemimiz TCG Anadolu yakında hizmete girecek.” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

TCG ANADOLU Amfibi Harp Gemisi

İnşa faaliyetleri SEDEF Tersanesi tarafından tamamlanmak üzere olan TCG ANADOLU (L-400) Çok Maksatlı Amfibi Harp Gemisi (LHD), envantere girdiğinde Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın amiral gemisi olacaktır. Halihazırda donatım ve test faaliyetleri devam eden TCG ANADOLU’nun, 2021 yılı içerisinde Türk Donanması’na teslim edilmesi planlanmaktadır.

TCG ANADOLU ile birlikte şu ana kadar hiç sahip olmadığı kadar büyük bir kuvvet aktarımı kapasitesine ulaşacak olan Türk Donanması, bu platform üzerinden; tedariki gerçekleşmesi durumunda F-35B, helikopter, İHA, tank, zırhlı muharebe aracı, zırhlı personel taşıyıcı, taktik tekerlekli zırhlı araç ve LCAC/LCM gibi araçlar ile harekat icra edebilecektir.

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda 2021’de Gerçekleşecek Gelişmeler


SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. The ideal alternative of F-35B in TCG ANADOLU ship is a domestic delta wing unmanned combat aerial vehicle powered by a Ukrainian engine , has similar capabilities of X-47 stealth drone.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu