Diyarbakır AJÜ’nün Unvanları Geri Verildi

Roketsan-ATMACA-Banner

Diyarbakır 8. Ana Jet Üs (AJÜ) Komutanlığı’nın 15 Temmuz Hain Darbe Girişimi’nin ardından alınan unvanları, 2021 yılı YAŞ toplantısının ardından geri verildi.

8. Ana Jet Üs Komutanlığı’na 2014 yılında verilen “Muharip Hava Kuvvetleri Komutan Yardımcılığı” unvanı, hain darbe girişiminin ardından Diyarbakır’dan Eskişehir’e alınmış, Diyarbakır Valiliği’ne gönderilen yazıda, yazışmaların bundan sonra Diyarbakır’da kalan 8. Ana Jet Üssü ile yapılması istenmişti.

STM Banner

Ferit Aslan’ın haberine göre; “Tenzili rütbe” olarak değerlendirilen bu unvan değişikliğinden beş yıl sonra, 2021 yılındaki Yüksek Askeri Şûra toplantısında alınan karar ile Diyarbakır’a yeniden Muharip Hava Kuvvetleri Komutan Yardımcılığı unvanı verildi ve bu göreve Tümgeneral Kutlay Demir atandı. Askeri uzmanlar, Diyarbakır’daki hava üssüne unvanlarının geri verilmesinin Suriye ve Irak’taki gelişmeler ile ilgili olduğunu söyledi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin özellikle Irak ve Suriye bölgelerinde gerçekleştirdiği harekatlarda kritik rol oynayan 8. AJÜ Komutanlığı, birçok F-16 Fighting Falcon tipi savaş uçağına ev sahipliği yağıyor. Üste, TSK envanterindeki en modern F-16 konfigürasyonu olan Blok 50+ F-16’lar da bulunmakta.

Unvanlar 15 Temmuz Sonrası Alınmıştı

15 Temmuz 2016’daki hain darbe girişimi sırasında Türkiye Büyük Millet Meclisi başta olmak üzere Ankara’daki bazı yerleri bombalayan altı savaş uçağının kalktığı ve darbe soruşturması kapsamında iki komutanı Türk Silahlı Kuvvetleri’nden ihraç edilerek tutuklanan Diyarbakır’daki Hava Kuvvetleri Komutanlığı üssündeki “Komutan Yardımcılığı” ve “Birleştirilmiş Hava Harekat Merkezi (BHHM) Komutanlığı”, 2016 yılındaki YAŞ toplantısında alınan karar ile Eskişehir’e taşınmıştı. Eskişehir’deki Hava Kuvvetleri Komutanlığı Komutan Yardımcılığı ve BHHM Komutanlığı’ndan söz konusu yeniden yapılanma ile ilgili Diyarbakır Valiliği’ne yazı gönderildi.

Türk hava kuvvetleri envanteri, Türk Hava Kuvvetleri uçak sayısı, Türkiye savaş uçağı sayısı 2020, f 16 sayısı, f 4 sayısı, envanterdeki savaş uçakları
Türk Hava Kuvvetleri’ne ait F-16 Blok 50+ savaş uçakları

Diyarbakır üssüne beş yıl sonra unvanları iade edildi

Darbe girişiminde aldıkları rol nedeniyle tenzili rütbeye uğradıkları değerlendirilen Diyarbakır’daki hava üssüne BHHM ve Muharip Hava Kuvvet Komutan Yardımcılığı unvanlarının 2021 YAŞ toplantısı ile iade edildiği ortaya çıktı. Resmi Gazete’de yayımlanan YAŞ kararlarına göre, komutanlığa ise Tümgeneral Kutlay Demir atandı.

Komutanlıklar darbeden iki yıl önce verilmiş, darbeden sonra ise alınmıştı. Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın ana muharip unsurlarını tek bir komutanlık çatısı altında toplayan “Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanlığı”, 5 Ağustos 2014 tarihinde Eskişehir’de oluşturulmuştu. Diyarbakır’da 2014 yılına kadar ismi “2. Taktik Hava Kuvvet Komutanlığı” olan hava üssünde, hava harekatını tek bir merkezden yönetmek üzere “Komutan Yardımcılığı” ve “Birleştirilmiş Hava Harekat Merkezleri Komutanlığı” oluşturulmuştu.

Askeri uzmanlar, Diyarbakır hava üssünden darbe girişiminden sonra alınan komutanlıkların yeniden verilmesinin, bölgenin hareketliliğine bağladı. Türkiye’nin doğu hava sahasını korumakla görevli Diyarbakır’daki askeri üssün önemli olduğuna vurgu yapan kaynaklar, Irak ve Suriye’de yaşanan gelişmeler nedeniyle tenzili rütbe olarak değerlendirilen bu karardan vazgeçilip, Diyarbakır’ın harekatların icrası bakımından önemine binaen bu kararın alındığını söyledi.

ÖNERİLEN İÇERİK: Türkiye’den ABD’ye F-16 Talebi

Kaynak: MedyaScope

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu