Türk ve Yunan F-16’larından “it dalaşı”

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na ait F-16 savaş uçaklar ile Yunan F-16’ları, Doğu Akdeniz bölgesinde karşı karşıya geldiler.

Edinilen bilgiye göre olay; İtalya, Fransa, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ve Yunanistan tarafından icra edilen dörtlü tatbikat esnasında meydana geldi. Yunan Hava Kuvvetleri’ne ait altı adet F-16 Fighting Falcon tipi savaş uçağı, Doğu Akdeniz’de bulunan YAVUZ Sondaj Gemisi ve ona eşlik eden Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Görev Gücü’ne yaklaşmak istedi.

STM Banner

Mavi Vatan’da devriye halinde olan sekiz adet Türk F-16’sı, Yunan savaş uçaklarına müdahalede bulundu. Bu durum üzerine yaşanan it dalaşı sonucunda; Yunan F-16’ları, Türk F-16’ları tarafından 11 dakika içerisinde bölgeden uzaklaştırıldı.

Kaynaklar, it dalaşı esnasında Fransız Hava Kuvvetleri’ne ait iki savaş uçağının da bölgede olduğunu ancak gerginliğin yaşandığı sırada bölgeden uzaklaştıklarını aktardı. (HT)

 İşte O Anlar!: 


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Belki henüz bilmeyen vardır, belki kiminin ilgisini çekebilir. Orta ve Doğu Akdenizdeki askeri hava trafiğini an be an kontrol edip yayınlıyorlar. bizim A400 ve C 130 uçaklarının Konya’dan kalkıp saat kaçta Libya’ya indikleri, işte ne bileyim Rus nakliye uçaklarının Libya rotaları filan. İsteyen bakabilir,ola ki ilgi çeker. itamilradar.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu