Doğu Akdeniz’de düşen ABD hava aracının tipi belli oldu

Roketsan-ATMACA-Banner

10 Kasım Cuma günü Doğu Akdeniz’de ABD’ye ait bir askeri uçağın düştüğü ve 5 ABD’li askerin hayatını kaybettiği açıklanmıştı. Düşen hava aracının tipi belli oldu.

Edinilen bilgiye göre; düşen hava aracı, ABD Özel Kuvvetleri tarafından kullanılan bir MH-60 Black Hawk helikopteriydi. Gelişmiş sensörlerle teçhiz edilen MH-60 konfigürasyonundaki Black Hawk’ta, 5 ABD özel kuvvetler askerinin öldüğü açıklandı.

STM Banner

Öte yandan ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Akdeniz’de ABD helikopterinin düşmesi sonucu hayatını kaybeden askerlerin kimliklerini açıkladı.

Pentagon’dan yapılan yazılı açıklamada, 10 Kasım’daki kazada ölen ABD Özel Kuvvetler Komutanlığına bağlı 5 askerin fotoğraf ve kimlikleri yayımlandı.

MH-60M

Açıklamada, MH-60 Blackhawk tipi bir helikopterin, Akdeniz’de havada yakıt ikmali eğitimi sırasında düştüğü ve 5 personelin hayatını kaybettiği hatırlatıldı.

Fotoğraf ve biyografileri verilen Özel Kuvvetler mensubu 5 ABD askerinin, Afganistan ve Irak’taki operasyonlarda görev yapması ve birçok nişan ile madalya sahibi olması dikkati çekti.

İsrail’in Gazze’ye yoğun saldırılarının başlamasının ardından ABD ordusu Akdeniz’e iki uçak gemisi dahil yoğun konuşlandırmalar yapmış, oluşturduğu hava köprüsüyle İsrail’e cephane taşırken bölgede tatbikatlara başlamıştı.

ABD, rehinelerin kurtarılması için İsrail’e ABD Özel Kuvvetler Komutanlığından askerler göndermiş ancak bunların İsrail’in Gazze’ye düzenlediği operasyonlara katılmadığını belirtmişti.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, AA

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu