Doğu Akdeniz’deki tatbikatlar nasıl okunmalı?

Roketsan-ATMACA-Banner

Türkiye ile Yunanistan arasında Doğu Akdeniz’de yaşanan gerilim, Türk ve Yunan Donanmaları tarafından icra edilen uluslararası katılımlı tatbikatlar ile davam ediyor. Türk ve Yunan Donanmaları, Doğu Akdeniz’in çeşitli bölgelerinde askeri tatbikat/eğitim faaliyetleri gerçekleştirmeye devam ediyor.

Mavi Vatan temalı çalışmaları ile öne çıkan Arda Ç. (Barbarossa), bu faaliyetleri SavunmaSanayiST.com’a değerlendirdi.

STM Banner

“Son zamanlarda Doğu Akdeniz’de yapılan tatbikatlar, daha doğrusu PASSEX yani “Geçiş Eğitimleri”nin amacı karşılıklı olarak ülkelerin ilişkilerini geliştirmek, pekiştirmektir. Yunanistan’ın 25 Ağustos tarihinde ABD ile yapmış olduğu ve bizim yine aynı tarihte İtalya ile ve 26 Ağustos tarihinde ABD ile gerçekleştirdiğimiz tatbikatlar da tam olarak Geçiş Eğitimleridir.

Bu tür tatbikatları geniş çaplı tatbikatlar ile karıştırmamalı ve yüksek anlamlar yüklememeliyiz. Yunanistan’ın Navtex sahasının 2/4’ü Oruç Reis’in çalışma sahası ile çatışıyordu. Ne oldu ? Akabinde Türkiye bu Navtex’in geçersiz olduğunuz, söz hakkı olan istasyonun “Antalya” olduğunu yineledi.

Yunanistan bugün “Türkiye sahada yalnız” izlenimini oluşturmak için ve kendi iç siyasetine göz kırpmak için bu tür basit tatbikatlara yüksek anlamlar yüklemekte ve sanki Tüm Donanma unsurları ile, tüm çevre denizlerde eş zamanlı tatbikat yapmış gibi (bakınız bu konuda Türkiye’nin ‘Mavi Vatan’ Tatbikatı çok mühimdir) böbürlenmektedir.

Geçtiğimiz günlerde Birleşik Arap Emirlikleri, Girit Adasına 4 adet F-16 savaş uçağı ve 1 adet Tanker uçağı gönderme kararı aldı. Bu olay, BAE’nin her fırsatta ve her yerde Türkiye aleyhine iş yapabilme hedefinde olduğunu açıkça göstermektedir.

Deniz-Kuvvetleri-Doğu-Akdeniz-min

Aynı şekilde 26-28 Ağustos tarihleri arasında Kıbrıs güneyinde yapılmaya başlanan Fransa, İtalya, Yunanistan ve GKRY ortak tatbikatı mevcut.

Unutulmamalıdır ki, Türkiye “Doğu Akdeniz-2019 Davet Tatbikatı” Kapsamında toplamda 15 ülkeden 47 gemi ve yaklaşık 4 bin 700 personel ile yapılan tatbikata ev sahipliği yapmıştır.

Koronavirüs yüzünden “Mavi Vatan” gibi büyük ölçekteki tatbikatlarımız bu sene yapılamasa da virüs ortadan kalktığı vakit daha çok ses getirecek düzeyde tatbikatlara devam edilecektir.”


Yazar: Arda Ç.   |   Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu