DRAKEN’ın Özel Uçağı Türk Hava Sahasında

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD’li DRAKEN International şirketine ait Dassault Falcon 20C jeti, “Ramstein Guard (RG-22) Tatbikatı” kapsamında Türk Hava Sahası’nda uçuş gerçekleştirdi.

ABD Savunma Bakanlığı başta olmak üzere çeşitli ülkelerin askeri otoritelerine; düşman uçağı (Red Air), Müşterek Nihai Saldırı Kontrolörü (JTAC), Yakın Hava Desteği (CAS), uçuş eğitimi, tehdit simülasyonu, elektronik harp desteği, havadan yakıt ikmali, araştırma ve test hizmetleri sunan DRAKEN şirketi, bu sefer Türkiye’de gerçekleştirilen bir tatbikatta görev aldı.

STM Banner

NATO SHAPE Karargâhı tarafından Türk Hava Sahasında planlanan “Ramstein Guard (RG-22) Tatbikatı”, Türk Hava Kuvvetleri’ne ait çeşitli üslerden kalkış yapan farklı tipteki uçaklarla icra edildi. Tatbikatta, F-16 Fighting Falcon ve E-7T AWACS’a ilaveten DRAKEN International şirketine ait G-FRAW kuyruk numaralı bir Dassault Falcon 20C jeti de görev aldı. Söz konusu jetin, askeri tatbikatlara özel olarak çeşitli elektronik-harp sistemleriyle teçhiz edildiği görüldü.

2012 yılında ABD’de kurulan DRAKEN şirketi, ABD Hava Kuvvetleri pilotlarının eğitiminde aktif rol oynuyor. Şirketin envanterinde; A-4 Skyhawks, L-159E ALCA, Dassault Mirage F1, MiG-21, F-16 ve Falcon 20 gibi hava platformları bulunuyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: ABD Senatosu’nda Türkiye Karşıtı F-16 Blok 70 Tasarısı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu